Επέστρεψαν στις νίκες οι Φιλέλληνες

Στις νίκες επέστρεψαν οι Φιλέλληνες Πέτα, οι οποίοι μετά τη νίκη στην πρεμιέρα απέναντι στην ΑΕΞ, σήμερα επικράτησαν 2-1 της Φιλοθέης.

Επιστροφή στις νίκες για τους Φιλέλληνες, οι οποίοι στα προηγούμενα τρία παιχνίδια του πρωταθλήματος ηττήθηκαν από Απόλλων, Σκουφά και Δόξα δεχόμενοι από τέσσερα γκολ σε κάθε αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι αφού προειδοποίησαν με μία κεφαλιά του Τάγκα που πέρασε άουτ, άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό, με τον Κώτση από θέση τετ-α-τετ να μην αστοχεί για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσα λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση τον 45', όμως ο Δήμος από κοντά πλάσαρε πάνω στον Γεροδήμο.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Φιλοθέης μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει και ήταν αρκετή καλή και δημιούργησε φάσεις για να σκοράρει. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Καραγιάννης δοκίμασε απευθείας κερδισμένο φάουλ, με τον Γεροδήμο με τη βοήθεια του δοκαριού να στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Στο 65' ο Γεωργής που είχε περάσει μόλις 5' πριν στην αναμέτρηση, δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται και το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 70ο λεπτό, σε αντεπίθεση ο Δήμος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-1. Όμως οι Φιλέλληνες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, και αν και με παίκτη λιγότερο κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο 80ο λεπτό. Ο Σταμάτης εκτέλεσε φάουλ, στην άμυνα επικράτησε σύγχυση και ο Γρούμπας με σουτ έκανε το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Βασίλα Φωτεινή

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Γεροδήμος, Μπίζας, Σταμάτης, Γρούμπας, Τσουρής, Κατέρος, Τσέτσος (60' Γεωργής), Βάσιος (69' Δίπλας), Τάγκας (69' Αθανασιάδης), Κώτσης, Σιαπάτης (74' Ζιώρης)

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς): Μπαλαούρας, Τσιρογιάννης (63' Ηλίας), Μεγαδούκας, Γιαννούλης Σ., Ευθυμίου, Καραχάλιος, Μάρης, Καραγιάννης, Τασούλας (19' Βαγγελάτος / 75' Χατζηνικολάου), Ζώης Θ., Δήμος