Νίκησε 1-0 τους Φιλέλληνες και έμεινε στην κορυφή η Καμπή

Το νικηφόρο της σερί συνέχισε στο πρωτάθλημα η ΑΕ Καμπής, η οποία έκανε το 5 στα 5 και παρέμεινε στην κορυφή παρέα με τον Σκουφά και την Αναγέννηση.

Οι γηπεδούχοι αν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες απέναντι στους Φιλέλληνες, πήραν μία οριακή νίκη με σκορ 1-0. Το γκολ που έκρινε μάλιστα την αναμέτρηση ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό από συνεργασία δύο παικτών που φορούσαν τα τελευταία χρόνια τη φανέλα της ομάδας του Πέτα, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σωτήρη Σταμάτη ο Μπιρμπίλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ στο α' μέρος είχε ακόμα δύο σπουδαίες ευκαιρίες, στο 25ο λεπτό με τον Σταμάτη να σεντράρει και τους Μουστακλή και Μπανιά να μην προλαβαίνουν να σπρώξουν τη μπάλα σε κενό τέρμα και στο 40ο λεπτό, όταν ο Μπιρμπίλης με σουτ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Παπαχαρίση.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, ήταν η σειρά του Μπεζεβέγκη με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή να σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 55' και έπειτα από κάθετη του Σταμάτη, ο Μπεζεβέγκης νικήθηκε από τον Παπαχαρίση. Στο επόμενο λεπτό ο Παπαχαρίσης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Βλάρα ενώ στο 65ο λεπτό ο Μουστακλής έδωσε στον Σταμάτη που σούταρε λίγο άουτ. Στο πεντάλεπτο 73'-78' η ΑΕ Καμπής έχασε τέσσερις ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και να ηρεμήσει, χωρίς όμως θετική κατάληξη. Αρχικά με τον Βλάρα έπειτα από γύρισμα του Κωστάκου, ο οποίος είδε τον πολύ καλό στη σημερινή αναμέτρηση Παπαχαρίση να αποκρούει. Στη συνέχεια από εκτέλεση κόρνερ του Μπεζεβέγκη και κεφαλιά του Μουστακλή, απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή ο αμυντικός. Ακολούθησε σουτ του Μπεζεβέγκη που απέκρουσε σε κόρνερ ο Παπαχαρίσης και από την εκτέλεση του κόρνερ νέο σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Τέλος, ωραίο γυριστό σουτ του Μουστακλή απέκρουσε με τις γροθιές ο τερματοφύλακας.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Βαρέλης

ΑΕ Καμπής (Μπακόλας): Μπόλης, Στέργιος, Ντούπης, Καρράς (65' Βλάρας), Παππάς, Τσιγαρίδας, Μπιρμπίλης, Σταμάτης Σ., Μπανιάς (59' Κωστάκος), Μπεζεβέγκης, Μουστακλής

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας): Παπαχαρίσης, Μπίζας, Ζάμπας, Γούλας Α., Σερβετάς, Κώστας (62' Σεϊμένης / 71' λ.τρ. Κατέρος), Τσέτσος, Τσουρής, Κώτσης Δ., Βάσιος, Σιαπάτης (78' Παπαγιάννης)