Νίκησαν 1-0 τον Αστέρα και «πάτησαν» 4άδα οι Αγ. Ανάργυροι

Σημαντική νίκη πέτυχαν σήμερα οι Αγ. Ανάργυροι, οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουν τον Αστέρα και να ανέβουν στην 4η θέση.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και την υπεροχή στην αναμέτρηση, όμως δυσκολεύτηκαν να βρούνε αρκετές φάσεις ώστε να καθαρίσουν το ματς, το οποίο έληξε με το πάντα επίφοβο 1-0. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο μισά του πρώτου μέρους, με τον έμπειρο Κακάβα να βγάζει ωραία μπαλιά στον Κόνιαρη, που έβαλε πλάτη τον αμυντικό, όμως ο Ζιώβας κατάφερε να τον σταματήσει. Στο 29ο λεπτό, ο Τρούλλης έβγαλε κάθετη πάσα στον Γεωργούλα που από πλάγια θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζιώβα, ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια. Οι Αγ. Ανάργυροι που στο πρώτο μέρος διαμαρτυρήθηκαν έντονα και για ένα χέρι στην περιοχή, είχαν ακόμα και μία κεφαλιά του Τρούλλη ύστερα από σέντρα του Κακιώνη από τα αριστερά, το οποίο πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Αστέρα.

Στην επανάληψη, η ομάδα των Αγ. Αναργύρων αύξησε και άλλο την πίεση της, και με συνεχόμενα κερδισμένα στημένα έκλεισε τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους. Σε ένα από αυτά, στο 55ο λεπτό, με εκτελεστή τον Κακιώνη, ο Ζιώβας δεν κατάφερε σε έξοδο να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Τρούλλης που έγινε κάτοχος της μπάλας, με τη μία γύρισε στον Κακάβα που εξ επαφής και σε κενή εστία έκανε το 1-0, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα σφράγιζε τη νίκη, χωρίς όμως τη μεγάλη φάση, ενώ οι φιλοξενούμενοι που έπαιζαν από το 37' χωρίς τον πρώτο σκόρερ τους Γ. Πανέτα που τραυματίστηκε, έψαξαν και αυτοί μέσα από κάποια κερδισμένα φάουλ την ισοφάριση, όμως και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρεμίδα στις καθυστερήσεις πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Παππά που είχε τον έλεγχο της φάσης.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Αγ. Αναργύρων: Παππάς, Μακρής, Σακκάς Κ., Σιαπλαούρας, Γιαννούλης (61' Τζίμας), Κακάβας, Κάτσινος (86' Κανταρέλης), Τρούλλης (82' Σακκάς Ν.), Κακιώνης, Γεωργούλας, Κόνιαρης (86' Πλακούτσης)

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.-Γκανιάτσας Η.): Ζιώβας, Αθανασίου (81' Μπαγιώργας Π.), Δήμος (46' Τσιρογιάννης), Ζαρκάδας, Συγίζης (83' Αντωνίου), Πανέτας Α., Μάης, Κρεμίδας, Μήλιος, Νίκαρης (46' Βάντζος Ι.), Πανέτας Γ. (37' λ.τρ. Οικονόμου)