Νίκη του Παναγροτικού με 4-1 επί του Κομμένου

Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα του Αγ. Σπυρίδωνα επικράτησε με 4-1 της αντίστοιχης του Κομμένου.

Άμεση ήταν η επιστροφή στις νίκες για τον Παναγροτικό, μετά την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στον Σκουφά την περασμένη αγωνιστική, καθώς επικράτησε με 4-1 του νεοφώτιστου ΠΑΣ Κομμένου, μετρώντας 4 νίκες και 1 ισοπαλία στα τελευταία 5 παιχνίδια. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΣ Κομμένου που πάλεψε όσο μπορούσε το ματς, γνώρισε ακόμη μία ήττα και περιμένει τα τελευταία παιχνίδια του α' γύρου, ώστε να διεκδικήσει βαθμούς για να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Μένα να ανατρέπεται εντός περιοχής και στην εκτέλεση του πέναλτι που ανέλαβε ο ίδιος, ήταν εύστοχος για το 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μένα σέντραρε και ο Νάστος προσπάθησε να σκοράρει με τακουνάκι, όμως ο Λάμπρος που αντικατέστησε σήμερα τον τιμωρημένο Κόπανο κάτω από την εστία, ήταν εκεί και αποσόβησε το γκολ. Στο 26ο λεπτό όμως, ο Νάστος με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σκόραρε για το 2-0. Ο Παναγροτικός πάρα το γρήγορο 2-0, δεν έριξε ρυθμούς και έψαξε και για άλλο γκολ, όμως ο Λάζαρος προδόθηκε από τον βαρύ αγωνιστικό χώρο και δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ τα σουτ των Μένα και Νάστου, αποκρούστηκαν από τον Λάμπρο. Στο 37ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1, με τον Κωσταδήμα να παίζει κάθετα στον χώρο τον Ρίζο, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ζιώβα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στη συνέχεια να πάρουν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όμως ο Λάμπρος είχε απάντηση στα σουτ των Μούστο και Κολιού.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Αγ. Σπυρίδωνα συνέχισε να απειλεί και είχε δύο καλές στιγμές με τους Μούστο και Λάζαρο που δεν είχαν θετική κατάληξη, για να φτάσουμε στο 57ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι χτύπησαν στην κόντρα επίθεση, ο Μένα έκανε το γύρισμα από τα πλάγια και ο Λάζαρος από κοντά σημείωσε το 3-1. Ο Κωσταδήμας προσπάθησε να βάλει ξανά την ομάδα του στο ματς τρία λεπτά αργότερα, όμως ο Ζιώβας απέκρουσε τη μπάλα στην απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να σφραγίσει το τρίποντο της νίκης στο 63ο λεπτό ο Μένα με το δεύτερο τέρμα του στο ματς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λάμπρου και πέτυχε εύκολα το 4-1. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναγροτικό να έχει και δοκάρι λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90', σε τετ-α-τετ του Βαΐτση.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Σαρλής Χρήστος

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Καρράς): Ζιώβας, Βαΐτσης, Μπότσαρης (23' Μπασιάκος), Γεωργάρας Θ., Νταλάκας, Γεωργάρας Λ. (70' Τζούκας), Λάζαρος (70' Τσάτσος), Νάστος, Μένα, Κολιός (70' Νάκας), Μούστο (55' Στέργιος)

ΠΑΣ Κομμένου (Μπαλάτσας): Λάμπρος, Ντάμας (75' Κόρδας), Ανδρέας (12' Σερδενές), Νάτσιος Σ. (46' Τσιλίκης), Τζίμας (12' Γεωργούλας), Κοσμάς, Παππάς, Ρίζος, Γιάννενας, Κατσούλης, Κωσταδήμας (72' Σάνι)