Νίκη-θρίλερ στο 96' για τον Δία στα Ρόκκα

Σπουδαία νίκη πήρε ο Δίας σήμερα στα Ρόκκα, τον οποίον έπιασε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη σήμερα στα Ρόκκα, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον Δία Κωστακιών. Οι φιλοξενούμενοι που έχασαν και πέναλτι, προηγήθηκαν δύο φορές, όμως ο Αστέρας απάντησε δις, με τον Δία να παίρνει τη νίκη με γκολ buzzer beater στο 96' και ενώ ο Αστέρας έχασε ευκαιρίες να κάνει την ολική ανατροπή! Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 6', με τον Μίκροβα με ωραία κίνηση να αποφεύγει τον αντίπαλό του, να πατά περιοχή και να πλασάρει στα χέρια του Ντούκα. Στο 8ο λεπτό, ο Κανελλόπουλος με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα για το 0-1, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του σε μία δύσκολη έδρα. Ο Σιαπέρας προσπάθησε να απαντήσει με μακρινή εκτέλεση φάουλ, με τον κατά συνθήκη τερματοφύλακα Βασιλάκη να αποκρούει με τις γροθιές, για να ισοφαρίσουν σε 1-1 οι γηπεδούχοι με ωραίο σουτ του Μάη με το εξωτερικό λίγο έξω από την περιοχή, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ του Δία. Τρία λεπτά αργότερα, ο Δίας βγήκε στην κόντρα, όμως ο Α. Σίμος σε θέση τετ-α-τετ πλάσαρε λίγο πάνω από την εστία. Στο 29' και μετά από σέντρα του Μήλιου, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Νεραϊδιώτης από καλή θέση σούταρε άστοχα δίπλα από την εστία. Ένα λεπτό μετά, ο Κανελλόπουλος δοκίμασε με τη σειρά του να χτυπήσει απευθείας φάουλ, με τον Ντούκα να απομακρύνει με τις γροθιές. Στο 36ο λεπτό, ο Δίας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, όταν μετά από κακή έξοδο σε σέντρα, υπέπεσε σε πέναλτι, όμως ο Βασιλείου που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, όμως στο 48', μονοκόμματο σουτ του Καϋμενάκη κατέληξε στην αγκαλιά του Ντούκα, ενώ στο επόμενο λεπτό Θ. Βάντζος μετά από σέντρα, έκανε την επαφή με το σώμα, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες άμεσα, όταν από σέντρα του Ηλ. Γκανιάτσα, ο Τασούλας που επιχείρισε σουτ στην κίνηση έκανε ουσιαστικά πάσα στον Γ. Πανέτα, όμως αυτός δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα στο πλασέ και αυτή πέρασε δίπλα από την εστία. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 65', με τον Καϋμενάκη να κάνει ωραία ντρίπλα και σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να έρθει το 1-2 στο 67ο λεπτό, όταν από βαθιά σέντρα του Α. Σίμου από τα αριστερά, ο Καϋμενάκης που έκλεισε προς το δευτερο δοκάριμε κεφαλιά νίκησε αμυντικό και τερματοφύλακα, στέλνοντας τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Ο Δίας απείλησε ξανά στο 86', με τον Λαζανά να σεντράρει χαμηλά και τον Μίρκοβα στο πρώτο δοκάρι να πλασάρει πάνω από την εστία. Οι γηπεδούχοι που δεν βρήκαν τρόπο για αρκετή ώρα να απειλήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 στο 90', με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μήλιου από αρκετά πλάγια θέση. Ο ίδιος παίχτης δύο λεπτά αργότερα θα μπορούσε να γίνει ήρωας για την ομάδα του, όταν μετά από κάθετη πάσα του Πανέτα βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, όμως πλάσαρε λίγο δίπλα από το απέναντι δοκάρι. Μάλιστα ο Αστέρας έχασε και άλλη ευκαιρία να κάνει το 3-2, με τον Γ. Πανέτα να αποφεύγει τον πρoσωπικό του αντίπαλο, να πατά περιοχή, όμως προσπάθησε να ντριπλάρει και τον Βασιλάκη, ο οποίος έπεσε σωτήρια στα πόδια του και μάζεψε τη μπάλα. Και αφού δεν έγινε το 3-2, ο Δίας στην τελευταία φάση του παιχνιδιού βγήκε στην κόντρα και πήρε τη νίκη με 2-3, χάρη σε γκολ του Ν. Σίμου, με τον Ντούκα εκτός θέσης, καθώς δευτερόλεπτα πριν, είχε σταματήσει σε τετ-α-τετ τον Μίκροβα.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης - Πολύζος Κωνσταντίνος

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Ντούκας, Αθανασίου, Βάντζος Ι. (58' Νίκαρης), Ζαρκάδας, Σιαπέρας, Μάης, Μήλιος, Τασούλας, Γκανιάτσας Ηλ., Νεραϊδιώτης, Πανέτας Γ.

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Βασιλάκης, Καρίνας, Σίμος Α., Βασιλείου (55' Μπολιεράκης / 82 λ.τρ. Λαζανάς), Αθανασούλας, Μπεκιάρης Κ., Σίμος Π., Κανελλόπουλος, Βάντζος Θ. (66' Σίμος Ν.), Καϋμενάκης, Μίκροβας