Νίκη στο τέλος ο Καραϊσκάκης Κ19

Σε εξ’ αναβολής αγώνα (3η αγωνιστική) για το πρωτάθλημα της Football League Νέων 2017-2018, οι Νέοι (Κ19) της ΠΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας επικράτησαν με 3-1 των αντίστοιχων της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Το παιχνίδι αν και διεξήχθη στον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου Κομποτίου, είχε αρκετά καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις. Οι γηπεδούχος ομάδα του Καραϊσκάκη, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι χάνοντας αρκετές ευκαιρίες πριν φτάσει στο γκολ. Στο 3' από βαθιά μπαλιά του Άτσκα, κεφαλιά πάσα του Κούση στον Καζέλη και γύρισμα του τελευταίου στον ολομόναχο Μαργώνη στα όρια της περιοχής, ο τελευταίος πλάσαρε άστοχα. Στο 7' ο Μαργώνης σέντραρε και ο Άτσκα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα δίπλα από την αντίπαλη εστία. Στο 9' ο Βλάχος πέρασε κάθετα για τον Καζέλη που σέντραρε χαμηλά, όμως Κούσης και Καψάλης δεν πρόλαβαν με τάκλιν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 11' μακρινό δυνατό σουτ του Καζέλη, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Παπαευθυμίου. Στο 13' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά, όταν από λάθος της άμυνας ο Καραγιάννης έκλεψε τη μπάλα, πέρασε τον Μπούκα και πλάσαρε από πλάγια θέση, για να σώσει πριν τη γραμμή σε κόρνερ ο Άτσκα. Στο 17' ο Άτσκα με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Καψάλη, ο τελευταίος σύγκλινε και σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε δίπλα από το δοκάρι, κόρνερ. Στο 19' νέα μία επικίνδυνη φάση για την Αναγέννηση Καρδίτσας, όταν από λάθος του Άτσκα, ο Πλούμης μόνος του απέναντι στον Μπούκα, πλάσαρε μόλις άουτ. Τελικά, οι Νέοι του Καραϊσκάκη πήραν το προβάδισμα στο 28ο λεπτό, όταν από γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, ο Κούσης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με διπλή προσπάθεια νίκησε τον πορτιέρο της Καρδίτσας για το 1-0. Τελευταία αξιόλογη φάση για το  α' μέρος, στο 38', έπειτα από ακόμη μία ωραία μπαλιά του Άτσκα, ο Κούσης από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παπαευθυμίου.

Στο β' ημίχρονο οι Νέοι της ομάδας της Καρδίτσας, φάνηκαν να πατούν καλύτερα και κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στο 60ο λεπτό, όταν από βαθιά μπαλιά του Κατσάρα, ο Καραγιάννης νίκησε τον Μπούκα στο τετ-α-τετ για το 1-1. Οι γηπεδούχοι αφού ξεπέρασαν το σοκ από το γκολ που δέχθηκαν έψαξαν εκ νέου το γκολ και απείλησαν στο 70' με κεφαλιά του Βασίλα που πέρασε άουτ, έπειτα από κόρνερ του Καψάλη. Στο 77' ο Βλάχος έκανε τρομερό σουτ, ο Παπαευθυμίου εκτινάχθηκε και βρήκε την μπάλα, τόσο ώστε με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού να καταλήξει κόρνερ. Για να φτάσουμε στο 81ο λεπτό, όπου ο Καψάλης ανατράπηκε στην περιοχή από τον Κατσάρα, κερδίζοντας πέναλτι, και ο Κούσης από την άσπρη βούλα δεν αστόχησε πετυχαίνοντας το 2-1 και το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι. Στο 86' οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν και πάλι, όμως ο Μπούκας με ωραία επέμβαση απέκρουσε το σουτ του Ζέρβα. Τελικά, στο 88ο λεπτό, και έπειτα από ωραία κυκλοφορία, ο Καψάλης σέντραρε και ο Καζέλης ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Τέλος, να αναφέρουμε ότι στο 20ο λεπτό αντικαταστάθηκε λόγω χτυπήματος που είχε δεχθεί πιο πριν στο κεφάλι, ο Άκης Μαργώνης, με τον νεαρό ταλαντούχο ποδοσφαιριστή να μεταβαίνει στο Γενικό Νοσοκομείο Άρτας για περαιτέρω εξετάσεις. Να ευχηθούμε να μην είναι κάτι το σοβαρό και να επιστρέψει άμεσα στις υποχρεώσεις της ομάδας.

Στο άλλο εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής, Τρίκαλα - Δόξα Δράμας 2-1.

Διαιτητής: Λάμπρου (Αιτωλοακαρνανίας)  Βοηθοί: Κορδολαίμης (Αιτωλοακαρνανίας) - Κοτρότσου (Αιτωλοακαρνανίας)

Σκόρερ: Κούσης (28΄, 81΄ πεν.), Καζέλης (88΄) / Καραγιάννης (60΄)

Κίτρινες: Χύσο, Άτσκα, Κούσης / Καρκαλέτσος, Μάλλιος, Πλούμης, Κιοπράι

Κ19 Καραϊσκάκης (Σφήκας): Μπούκας, Καψάλης (91΄ Δήμος), Μπάχα, Άτσκα, Μήτσιος, Βασίλας (90΄ Θεμελής), Καζέλης (89΄ Τσίρκας), Χύσο (75΄ Κρίκας), Κούσης, Μαργώνης (λ.τρ. 20΄ Δίπλας)

Κ19 Αναγέννηση Καρδίτσας (Ντόβολης): Παπαευθυμίου, Κιοπράι, Γκαραβέλας, Καρκαλέτσος, Ζέρβας, Κράνης, Μάλλιος (68΄ Μπαντής), Πλούμης, Κατσάρας, Χαντζής, Καραγιάννης