Νίκη στο τέλος για τη Φλωριάδα

Σε ένα αμφίρροπο ματς, η Φλωριάδα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας του Απόλλωνα με 3-1.

Επιστροφή στις νίκες για την πρωτοπόρο Φλωριάδα που αν και ισοφαρίστηκε, χάρη σε γκολ του Κατσαρού έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη τελικά με 3-1. Στο πρώτο  μισό, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο πιεστικά στον αγωνιστικό χώρο, πατώντας αρκετά συχνά στην αντίπαλη περιοχή, μην μπορώντας όμως να φτάσουν στο γκολ. Στη σημαντικότερή τους στιγμή στο πρώτο μέρος, στο 36', μετά από αναμπουμπούλα στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στο Μαργαρίτη στο ύψος της μικρής περιοχής, όμως αυτός δεν κατάφερε να την κατεβάσει προς το τέρμα καθώς του στρώθηκε ψηλά, και σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερη στιγμή τους λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, όταν σε χέρι του Κακάβα κέρδισαν φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκαν καθώς στην πορεία της φάσης, ο Γεωργάκης σούταρε στα δίχτυα, με το διαιτητή Αθανασίου ωστόσο να έχει σφυρίξει άμεσα την παράβαση. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Παππάς, όμως ο Μπακόλας έδιωξε στη γωνιά του.

Στο δεύτερο μέρος, οι νικητές βγήκαν και πάλι πολύ πιεστικά στο γήπεδο, και έφτασαν στο 1-0 στο 55ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Μαργαρίτη, ο Κακάβας στο δεύτερο δοκάρι, εκμεταλλεύτηκε και το γεγονός πως ο Λάζαρος δε βρήκε την μπάλα και την έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα. Από εκείνη τη στιγμή, οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους, πατώντας πολύ συχνά περιοχή, με τις σέντρες όμως που έγιναν να περνούν ανεκμετάλλευτες. Στο 66', ο Σπύρου έκλεψε από τον Τρούλλη, όμως τελευταία στιγμή ο Λάζαρος πρόλαβε και έδιωξε με τα πόδια. Στο 72', ο Καλαμπούκης έφυγε κάθετα από το κέντρο απέναντι από το Λάζαρο, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ. Κι ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν, ο Απόλλωνας βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, στο 74' όταν σε κάθετη μπαλιά, ο Μαλέσκος έκανε ωραίο διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Μπακόλα για το 1-1. Δύο λεπτά μετά μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να πετύχουν την ολική ανατροπή, όταν σε αναστάτωση στην άμυνα της Φλωριάδας, ο Δήμος έκανε δυνατό σουτ, το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Οι πρωτοπόροι συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ της νίκης, και τα κατάφεραν στο 85ο λεπτό, όταν από νέο κόρνερ του Μαργαρίτη, ο Κατσαρός επωφελήθηκε και σούταρε, νικώντας το Λάζαρο για το 2-1. Στις καθυστερήσεις, οι νικητές διεύρυναν το προβάδισμά τους, όταν ο Αποστόλου έκανε ωραίο μπάσιμο από δεξιά και έσπασε στον αμαρκάριστο Μανιφάβα, που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έγραψε το τελικό 3-1.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Σιγιάννης Τίμος

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου, Αντωνίου, Κακάβας, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (84' Γκαναβίας), Νικοπολίδης, Μήτσιος (90' Μανιφάβας), Μαργαρίτης, Σπύρου (68' Καλαμπούκης)

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Ντάκουλας (85' Νούτσος), Κραμπής (59' Μαλέσκος), Θάνος, Τρούλλης, Γεωργάκης, Μπαλαδήμας, Γιάννενας (54' Δήμος), Δήμητσας (66' Γρηγορίου), Παππάς