Νίκη στις καθυστερήσεις για τον Αστέρα Ρόκκα επί των Ρακούν (pics)

Με γκολ του Γιώργου Πανέτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας νίκησε με 3-2 τα Ρακούν.

Με "χρυσό" σκόρερ τον Γιώργο Πανέτα που πέτυχε το νικητήριο γκολ, ενώ είχε σκοράρει και το πρώτο, και "χρυσή" αλλαγή τον Ηλία Γκανιάτσα, που πέρασε ως αλλαγή, σκόραρε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του και μοίρασε την ασίστ στο τρίτο και νικητήριο, ο Αστέρας Ρόκκα πήρε ένα σημαντικό τρίποντο κόντρα στα Ρακούν, τα οποία πλέον απέκτησαν αντίπαλο για την 6η θέση, τον σημερινό τους αντίπαλο, ο οποίος μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους δύο βαθμούς. Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό, όταν από λάθος των αμυντικών, ο Τσώλας έπαιξε με τη μία κάθετα τον Γ. Πανέτα, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε σωστά για το 1-0. Στο 44' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσιρώνη, ο Τάτσης δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα που αναπήδησε μπροστά του, με τον Ψωράκη από κοντά να σουτάρει ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 53ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πολίτης σέντραρε, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν και ο Μερκάι με ψιλοκρεμαστό σουτ νίκησε τους πάντες για το 1-1. Στο 78' ο Ηλίας Γκανιάτσας πέρασε στο παιχνίδι και τρία λεπτά αργότερα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, όταν μετά από κάθετη πάσα, ο Τσώλας σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να πλασάρει, όμως στη συνέχεια βρήκε τον πολύπειρο μέσο, ο οποίος με δυνατό σουτ από κοντά πέτυχε το 2-1. Τα Ρακούν βρήκαν άμεσα απάντηση, με ένα πέναλτι που δόθηκε με καθυστέρηση και έφερε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους προς τον ρέφερι της αναμέτρησης, με τον Μπάκολη στη συνέχεια να το εκτελεί εύστοχα για το 2-2. Ο Αστέρας παρά το σοκ της ισοφάρισης, ανέβηκε ψηλά και έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν σε τετ-α-τετ του Γ. Πανέτα, ο Μαλαμής έκανε γρήγορη έξοδο και τον πρόλαβε, η μπάλα κατέληξε σε ένα σημείο που ήταν ο Μπάσιος, ο οποίος όμως σε κενή εστία σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Τελικά, στο 93ο λεπτό, από κάθετη πάσα του Κρεμίδα, ο Ηλ. Γκανιάτσας έβαλε την κόντρα σε αμυντικό, κέρδισε την κατοχή και στη συνέχεια πάσαρε δίπλα του στον Γιώργο Πανέτα, που με πλασέ σε σχεδόν κενό τέρμα, σημείωσε το 3-2, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Πανάγος Άγγελος - Μέκιος Σπύρος

Αστέρας Ρόκκα (Γκανιάτσας Ηλ.-Μπαγιώργας Ν.): Τάτσης (46' λ.τρ Σεϊμένης), Λιόντος (90' Νίκαρης), Συγίζης, Νεραϊδιώτης (78' Γκανιάτσας Ηλ.), Μάης, Βάντζος Ι. (78' Αθανασίου), Μήλιος, Μπάσιος, Πανέτας Γ., Κρεμίδας, Τσώλας (90' Δήμος)

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος Γ.): Μαλαμής, Ράικος, Μπούκας, Ψωράκης (87' Βασιλάκης), Κοντογιάννης, Μερκάι, Πολίτης (65' Μπαλτζώης), Καρέζος Κ., Μπάκολης, Τσιρώνης, Τσαμπούλας (55' Μπουκουβάλας)