Νίκη στη Νίκαια πριν το ντέρμπι με τη Νέα Ιωνία

Την 6η σερί νίκη πέτυχε σήμερα το απόγευμα στη Νίκαια η Αναγέννηση Άρτας και ετοιμάζεται να υποδεχθεί με πολύ καλή ψυχολογία τη Νέα Ιωνία στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης, το οποίο όμως θα διεξαχθεί το νέο έτος.

Έκτη σερί νίκη για την Αναγέννηση, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟΑΟΔΚ με 29-32. Η αρτινή ομάδα πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο αγώνα και παρά τις όποιες προσπάθειες από τις γηπεδούχες, οι οποίες ισοφάρισαν σε 10-10 στο 21', πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 12-17. Στο β' ημίχρονο η Αναγέννηση διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο φάνηκε χρήσιμο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η ουραγός ομάδα έκανε την τελευταία της προσπάθεια να πάρει κάτι από το παιχνίδι, χωρίς όμως θετική κατάληξη, καθώς οι φιλοξενούμενες που είχαν κορυφαία την Τσιομπάνου που πέτυχε 15 γκολ, πήραν τη νίκη με 29-32.

Διαιτητές: Παπαματθαίου - Μπράμου

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-5, 5-9, 9-10, 11-13, 12-17 (ημίχρονο), 14-20, 15-23, 21-25, 24-28, 28-31, 29-32

Πέναλτι: 3/3 - 3/3

Δίλεπτα: 4-7  Κόκκινη: Ανδρίτσου (58:28)

ΑΟΑΟΔΚ (Ανταλής): Ανδρίτσου 13, Διακογιάννη 6, Δωροθέου 2, Ευαγγελάκου, Καραγιάννη 2, Μανιά 1, Μαυρογεώργη, Μπλας, Παναγιωτίδου, Παρέσογλου, Σαββαλάκη Α. 1, Σαββαλάκη Δ., Σακελλαρίου, Σαραντάκου 2, Σιάπχα 2, Ταβλαρίδη

Αναγέννηση Άρτας (Ντάλας):  Εμμανουηλίδου 4, Θεοδοσοπούλου Β., Θεοδοσοπούλου Σ., Καναρά, Κολτούκη, Μάμαλη, Μπαλάφα 5, Νάτσο 1, Νταβίντοβιτς 4, Παπακοσμά, Ροκόμου, Σκάρα 3, Σπυριδοπούλου, Τσιομπάνου 15