Νίκη-πρόκριση στο τέλος για το Νεοχώρι

Χάρη σε ένα γκολ στο 86ο λεπτό, ο Αχιλλέας Νεοχωρίου, επικράτησε εκτός έδρα της ΑΕΚΠ, με 2-3.

Στα τελευταία λεπτά του ματς, κατάφερε ο Αχιλλέας Νοεχωρίου να πάρει τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚΠ, με 2-3, και να μπει με το δεξί στη σεζόν, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Από τη μεριά της, η ομάδα των Κιρκιζατών, απέδειξε ότι θα είναι από τα φαβορί στη Β' κατηγορία, κοιτώντας στα μάτια ομάδα της παραπάνω κατηγορίας. Ο Αχιλλέας άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, όταν Νούσιας και Αρτενίς συνδυάστηκαν, με τον πρώτο να πλασάρει εύστοχα για το 0-1. Ο Νούσιας διπλασίασε τα τέρματά του, στο 35ο λεπτό, με νέο πλασέ, έπειτα από ασίστ αυτή τη φορά του Βαγγέλη Δήμου για το 0-2. Με τη λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, με το Σερέτη με σουτ μέσα από την περιοχή, να γράφει το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι έμειναν μόλις από το 48ο λεπτό, με παίκτη λιγότερο, λόγω δεύτερης κίτρινης του Κωνσταντίνου, όμως αυτό δεν τους πτόησε και κυνήγησαν την ισοφάριση. Στο 50ο λεπτό, ο Ξυλογιάννης σούταρε λίγο άουτ, ενώ ο Αχιλλέας ξαναφάνηκε στο 58ο λεπτό, όταν φάουλ του Νούσια, έδιωξε ο Παπαδημητρίου. Στο 71ο λεπτό, ο γκολκίπερ της ΑΕΚΠ, γέμισε, η άμυνα έκανε κακό υπολογισμό, και ο Ξυλογιάννης με γυριστό σου, έγραψε το 2-2. Ο ίδιος παίκτης στην κόντρα επίθεση, στο 82ο λεπτό, σούταρε άουτ, και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έχει παράταση, στο 86ο λεπτό, ο Νάσο με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, και διαμόρφωσε το τελικό 2-3, χαρίζοντας την πρόκριση στον Αχιλλέα.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Παπαδημητρίου, Κωνσταντίνου, Παπαθανασίου (66' Μπιρμπίλης), Τζιανούμης, Διαμάντης, Μήτσιος, Παππάς Φ., Ζαγγανάς, Σιαφάκας, Ξυλογιάννης, Σερέτης (52' Κοντογιάννης)

Αχιλλεάς Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Οικονόμου, Αρτενίς, Κοσμάς, Τολιάκης (79' Γιαννούλης), Νάσο, Δήμου, Κολιογιάννης, Βούλγαρης, Κατσούλης, Κωσταδήμας, Νούσιας

Για φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, κάντε κλικ ΕΔΩ.