Νίκη-πρόκριση για την Αναγέννηση Άρτας

Δεύτερη νίκη και πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Ε. πέτυχε η Αναγέννηση Άρτας Βόλλευ, αυτή τη φορά σε βάρος του Ερμή Ηγουμενίτσας με 3-0 σετ.

Σπουδαία νίκη πέτυχαν οι Άνδρες της Αναγέννησης επί του έμπειρου και ανταγωνιστικού Ερμή Ηγουμενίτσας με 3-0 σετ, μια εβδομάδα πριν την έναρξη του Πρωταθλήματος, σε έναν αγώνα με έντονο χαρακτήρα.

Αναλυτικά το παιχνίδι:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένταση από τους πρώτους κιόλας πόντους καθώς στο 1-1 ο αρχηγός του Ερμή, Μπούτρης, διαμαρτυρήθηκε έντονα στον 1ο διαιτητή κ.Φλούδα ισχυριζόμενος λανθασμένη υπόδειξη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί την κίτρινη κάρτα και την επίπληξη. Στη συνέχεια του σετ, η Αναγέννηση ήταν μπροστά στο σκορ με την επισφαλή διαφορά των 3 πόντων, την οποία κατάφερε να ροκανίσει ο Ερμής (21-20) με πιεστικό σέρβις και αναποτελεσματικές επιθέσεις της Αναγέννησης. Μετά από time-out που πήρε ο κ. Λεμονίδης και τακτικό σέρβις η ομάδα κατέκτησε το σετ με 25-22

Στο 2ο σετ, η Ηγουμενίτσα κατάφερε να προηγηθεί με 7-10 και με πιεστικό σέρβις που αποδιοργάνωσε την υποδοχή της τοπικής μας ομάδας, κατάφερε να προηγηθεί με 17-20. Η αντικατάσταση του Καραβασίλη με τον Τασηνίκο βελτίωσε την εικόνα της ομάδας, ενώ Μπασούκας και Χαττάρι τελείωσαν κρίσιμες επιθέσεις. Έτσι η ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20 και παρά το time out που πήρε η ομάδα της Ηγουμενίτσας, δεν έριξε το ρυθμό της και κέρδισε το σετ με 25-21.

Στο 3ο σετ, το σκορ ήταν αμφίρροπο μέχρι τον 15ο πόντο (15-15). Ξανά διαμαρτυρίες του Μπούτρη στον διαιτητή, ο οποίος αναγκάστηκε να δείξει την κόκκινη κάρτα στον αρχηγό της Ηγουμενίτσας. Στη συνέχεια, ο Μπασούκας με σέρβις τακτικής αποσυντόνισε την υποδοχή της αντίπαλης ομάδας και Τασηνίκος αλάνθαστος επιθετικά, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα, κερδίζοντας το σετ με 25-20.

Αναγέννηση Άρτας Βόλλευ (Λεμονίδης): Μπασούκας, Λαγός, Χαττάρι, Καραβασίλης, Βρυώνης, Τσουμάνης, Λιανός(λ), Τασηνίκος, Μανέτας, Νταλίπης (λ), Λαινάς, Μπέτζος.

Ερμής Ηγουμενίτσας: Μπούτρης, Νίκου, Μπαλαμάτσιας, Χρηστάρας, Παρούσης, Βάσιας, Χεκίμογλου, Νίκου, Μπάρμπας, Βαμβέσος(λ).

Διαιτητές: Φλούδας Μ., Φωτιάδης Σ.

Γραμματεία: Μπαλτατζή Χ.