Νίκη-πρόκριση επί της Καμπής η Δόξα

Η Δόξα κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση (3-0) επί της ΑΕ Καμπής στα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας.

Η περιγραφή του παιχνιδιού είναι μία προσφορά:

Η πρώτη φάση στην αναμέτρηση ήταν για την ΑΕ Καμπής στο 5ο λεπτό, με τον Κωστάκο να ταλαιπωρεί τους αμυντικούς και να σουτάρει από τα όρια της μεγάλης περιοχής, τη μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς, όμως ο Νίκου αν και πεσμένος κατάφερε να σηκωθεί τόσο ώστε να μην αφήσει τη μπάλα να περάσει από πάνω του. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπιρμπίλης με ωραία μπαλιά βρήκε τον Μπεζεβέγκη στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Νίκου με το ένα χέρι κατάφερε να αποκρούσει το πλασέ του. Στο 15ο λεπτό, ο Τσιγαρίδας σέντραρε και ο Μουστακλής αν και εκτός περιοχής, με ωραία δυνατή κεφαλιά ανάγκασε τον Νίκου να βγάλει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 24ο λεπτό, ο Μπεζεβέγκης πέρασε κάθετα στον Μουστακλή που σούταρε από πλάγια θέση, όμως το διαγώνιο σουτ του κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις χαμένες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων με γκολ, όταν στο 34ο λεπτό, ο Χαϊντάρι με μακρινή εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην περιοχή, ο Πατσαβούρας πρόλαβε και τσίμπησε τη μπάλα προ του Μπόλη, ο Παππάς προσπάθησε να την απομακρύνει πριν περάσει τη γραμμή, χωρίς όμως αποτέλεσμα, για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 1-0 για τη Δόξα. Στο επόμενο λεπτό, η ΑΕΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως η γυριστή κεφαλιά του Μουστακλή έπειτα από το κόρνερ του Σταμάτη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη και στο 63ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν σε παράλληλη σέντρα του Μπανιά, ο Μουστακλής από κοντά με πλασέ νικήθηκε από τον Νίκου, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπιρμπίλης με κεφαλιά σκόραρε, με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Καμπής, σε συνδυασμό με το επίσης ακυρωθέν γκολ ως οφσάιντ που πέτυχε ο Μουστακλής με κεφαλιά στο 0-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μουστακλής πέρασε κάθετα στον Μπεζεβέγκη, όμως αυτός απέναντι από την εστία έστειλε τη μπάλα με πλασέ στην αγκαλιά του Νίκου. Όπως και στο α' μέρος η Δόξα απάντησε στις ευκαιρίες με γκολ, όταν στο 72ο λεπτό ο Βελαέτης σέντραρε και ο Οικονόμου με κεφαλιά πέτυχε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ έχασε τριπλή ευκαιρία να μειώσει, όταν από σέντρα του Μπεζεβέγκη και κεφαλιά ο Νίκου απέκρουσε ενστικτωδώς, στη συνέχεια με τα χέρια πρόλαβε τον Μουστακλή πριν σπρώξει τη μπάλα με το κεφάλι στα δίχτυα, ενώ στη συνέχεια μπλόκαρε την κοντινή κεφαλιά που πήρε υπό πίεση ο Στέργιος. Στο 77' ο Σταμάτης με βαθιά μπαλιά έβγαλε τον Μπανιά σε θέση τετ-α-τετ, με τον Στέργιο να απομακρύνει το πλασέ του, ενώ στο 79' από σέντρα του Τσιγαρίδα ο Μπιρμπίλης με κεφαλιά είδε τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία. Για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις και στο 93ο λεπτό, όπου από κερδισμένο κόρνερ έπειτα από απόκρουση του Μπόλη σε σουτ του Σιλιόγκα, ο τελευταίος έπειτα από αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, με πλάτη προς την εστία κατάφερε με τακουνάκι να γράψει το τελικό 3-0, το οποίο έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά για την ομάδα της Δόξας.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Καραγιάννης Θοδωρής

Δόξα Άρτας (Νίκου Π.): Νίκου Β., Τάγκας (54' Οικονόμου), Χαϊντάρι (46' λ.τρ. Κουτρούμπας), Στέργιος (80' λ.τρ. Αναγνώστου), Βελαέτης, Θανάσης (84' Ρέντζιος), Κάλλιας, Τυρολόγος, Πατσαβούρας, Βασιλάκης, Σιλιόγκας

ΑΕ Καμπής (Μπακόλας): Μπόλης, Τσιγαρίδας, Στέργιος, Καρράς, Παππάς, Βλάρας (60' Μπανιάς), Σταμάτης Σ., Μπιρμπίλης, Κωστάκος (69' Δήμος), Μπεζεβέγκης, Μουστακλής