Στους "4" με χατ-τρικ του Γεωργιάδη η Φλωριάδα

Χάρη σε τρία γκολ του Γεωργιάδη, η Φλωριάδα έκαμψε την αντίσταση της Μέλισσας και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Στις επιτυχίες επανήλθε η Φλωριάδα μετά τη βαριά ήττα του Σαββάτου, σε αντίθεση με τη Μέλισσα που γνώρισε δεύτερη ήττα σε λίγες μέρες. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο ματς, με τη Φλωριάδα ωστόσο να επιδεικνύει εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα, κάνοντας τις φάσεις της γκολ, και να προκρίνεται στους "4" του Κυπέλλου. Στο 6ο λεπτό, σε στημένη φάση, ο Μπούντζας επωφελήθηκε και δοκίμασε ψαλίδι που κόντραρε, και κατέληξε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21ο λεπτό, όταν ο Γεωργιάδης έφυγε στην πλάτη των αμυντικών, ξεπέρασε τον Αλεξίου και αν και έφυγε πλάγια, βρήκε τρόπο με εξαιρετικό πλάσε να γράψει το 0-1. Οι γηπεδούχοι είχαν κεφαλιά του Κούση που σταμάτησε στον Ψαρρά, για να διπλασιάσει τα τέρματά του ο ΑΟΦ, στο 32' όταν από λάθος της άμυνας της Μέλισσας, ο Γεωργιάδης ολομόναχος κοντρόλαρε και σούταρε από το ύψος της περιοχής, γράφοντας το 0-2. Η Φλωριάδα είχε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει πριν την ανάπαυλα, όταν μετά από πίεση στην άμυνα του ΑΟΦ, η μπάλα έφτασε στο Σαγάνη που απέναντι από τον Ψαρρά σούταρε ωραία, με τον γκολκίπερ της Φλωριάδας να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο γήπεδο και έχασαν την ευκαιρία να μπουν στο ματς στο 46', όταν μετά από αναστάτωση της άμυνας, ο προωθημένος Κούσης πλάσαρε, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ψαρρά. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, στο 60ο λεπτό, με το Γεωργιάδη με δύσκολο γυριστό σουτ, σε στημένη φάση, να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του, και την εξαιρετική του εμφάνιση, γράφοντας το 0-3. Η ΑΕΜ κάπου εκεί, έπαιξε χωρίς άγχος δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ, με τον ΑΟΦ να μοιάζει κουρασμένος. Στο 64' ο Τσιάτσος σέντραρε, ο Κότσιαλος έμεινε εντελώς αμαρκάριστος απέναντι από τον Ψαρρά, την κεφαλιά του όμως έβγαλε ο γκολκίπερ του ΑΟΦ, ενώ στην επαναφορά ο Σπύρου πρόλαβε να βάλει την προβολή όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 68ο λεπτό ο Μπόκος πλάσαρε ψηλά, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Σπύρου μπήκε από δεξιά, όμως το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή έφυγε άουτ. Το 1-3 ήρθε το 80ο λεπτό, με τον Μπούντζα να βρίσκει τον Κότσιαλο που έσπασε το οφσάιντ και πλάσαρε τον εξερχόμενο Ψαρρά. Η πίεση της Μέλισσας συνεχίστηκε, με τον Κότσιαλο να σπάει και πάλι το οφσάιντ στο 84', να σπάει την μπάλα όμως τον Κούση να τελευταία στιγμή να κοντράρεται πριν στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Σπύρου με κεφαλιά πάσα έβγαλε τον προωθημένο Κούση τετ-α-τετ, όμως εκείνος δε συνειδητοποίησε ότι ήταν μόνος απέναντι από τον πορτιέρο και σούταρε βιαστικά, άτσαλα. Τελευταία φάση για τους γηπεδούχους στο 90', με το νεαρό Μπόκο να κάνει ωραία ντρίπλα, και να μπαίνει στην περιοχή, όμως να σουτάρει με το αριστερό πάνω από τα δοκάρια, και το τελικό 1-3 να παραμένει.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Βάτος Παναγιώτης - Διονύσης Δημήτρης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Αλεξίου, Πάνος (46' Κοσταντίνι), Τσιάτσος, Κούσης, Μπούντζας, Σαγάνης, Δράκος, Δεληκούρας (46' Μπακοχρήστος), Σπύρου, Σιαπλαούρας (46' Πολύζος - 60' λ.τρ. Μπόκος), Κότσιαλος

ΑΟ Φλωριάδας: Ψαρράς, Ζάχαρης, Γκανάρας, Αντωνιάδης, Κακιώνης, Γκίκα, Γκαναβίας (75' Πανέτας), Λεκάνης, Τσαγκαλίδης, Τσελά, Γεωργιάδης

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.