Νίκη-μισή σωτηρία, με Παπαρούνη, για την Αναγέννηση!

Με τον αρχηγό, Βασίλη Παπαρούνη να σκοράρει δις, η Αναγέννηση, "καθάρισε" τον Αμβρακικό Λουτρού, και κρατά πλέον την τύχη για παραμονή στα χέρια της!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη, πέτυχε η Αναγέννηση, κόντρα στον Αμβρακικό Λουτρού, με 2-0. Η ιστορική ομάδα της πόλης μας, έβαλε από κάτω στη βαθμολογία το σημερινό της αντίπαλο, και πλέον κρατά την τύχη της για παραμονή στην κατηγορία στα χέρια της, αφού τις δύο τελευταίες αγωνιστικές, αντιμετωπίζει τις δύο πιο αδύναμες ομάδες, με βάση το βαθμολογικό πίνακα, της κατηγορίας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα μας, ο αρχηγός Βασίλης Παπαρούνης, που ανέλαβε και καθήκοντα σκόρερ σήμερα, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ, ενώ εξαιρετικό ματς έκαναν σήμερα και οι Γούλας, Κόλλινς, ενώ και ο Μήτσιος φώναξε "παρών", αποκρούοντας πέναλτι, σε ένα πολύ κομβικό σημείο, για την πορεία του αγώνα.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά, και μόλις στο 1ο λεπτό, απείλησε, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Γούλας, βρήκε το Βασιλειάδη σε ετοιμότητα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η σέντρα του Σιδηρόπουλου, πήρε απειλητική τροχιά, όμως ο Βασιλειάδης αντέδρασε και πάλι σωστά. Στο 14ο λεπτό, ο Παπαρούνης δοκίμασε απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια, αναγκάζονται το Βασιλειάδη σε δύσκολη επέμβαση, ενώ στο 20ο λεπτό, ο Κόλλινς σέντραρε, ο Σιδηρόπουλος πήρε την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο Βασιλειάδης και πάλι, με διπλή προσπάθεια, μπλόκαρε, στη μεγαλύτερη στιγμή της "Α". Ένα λεπτό αργότερα, στο 21', ο Αμβρακικός φάνηκε επιθετικά, όταν ο Λιμάτσι μοίρασε στον Παπακίτσο, το πλασέ του οποίου όμως έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε ο Μήτσιος. Στο 31ο λεπτό, ο Γκανάρας μάρκαρε άτσαλα στην περιοχή το Σιδηρόπουλο, και ο διαιτητής Φίτσας έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι, με τον Παπαρούνη να μετατρέπει στο 33' σε γκολ την εσχάτη των ποινών, για το 1-0. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Αναγέννηση, μπήκε και πάλι στην περιοχή του Λουτρού, όμως ο Μαλτέζος σούταρε χωρίς ισορροπία, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 37ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα, ο Λιμάτσι έκανε τη σέντρα σουτ, αναγκάζοντας το Μήτσιο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 44ο λεπτό, η Αναγέννηση άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν μετά από ωραία κυκλοφορία, ο Κόλλινς σούταρε εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Βασιλειάδη! Στο τελευταίο λεπτά του πρώτου μέρους, ο πλέον δραστήριος παίχτης του Λουτρού, Λιμάτσι, έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, ανατράπηκε στην περιοχή και κέρδισε πέναλτι από το Μαλτέζο, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, η οποία όμως δεν ήταν καλή, δίνοντας την ευκαιρία στο Μήτσιο να το νικήσει με τα πόδια!

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, όταν ο Στασινόπουλος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Μπότσαρη. Στο 57ο λεπτό, ο Αμβρακικός Λουτρού, πίεσε την περιοχή της "Α", όμως η άμυνα της αρτινής ομάδας απομάκρυνε. Στο 64ο λεπτό, ο Μαλτέζος, άλλαξε την μπάλα με τον Μπόκο, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια, από τα όρια της περιοχής. Στο 73ο λεπτό, η Αναγέννηση είχε μια τελική μετά από ώρα, όταν σε σέντρα του Μπόκου, ο Κραμπής πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν αδύναμη και ο Βασιλειάδης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει. Στο 79ο λεπτό, ο κορυφαίος της αναμέτρησης, αναμφίβολα, Βασίλης Παπαρούνης, τελείωσε το ματς για την Αναγέννηση, όταν δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση σε στημένη μπάλα, και με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση, νίκησε το Βασιλειάδη, γράφοντας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, το 2-0! Στο 85' μάλιστα η Αναγέννηση έφτασε μία ανάσα και από τρίτο τέρμα, όταν ο Μαργώνης με το κεφάλι έδωσε στον Σιδηρόπουλο, που με μονοκόμματο σουτ από τα 25 περίπου μέτρα είδε τη μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βασιλειάδη. Τα τελευταία λεπτά, όπως αναμενόταν, ήταν διαδικαστικά, με τον Αμβρακικό να αποδέχεται τη μοίρα του, και την "Α" να παίρνει ένα επιτακτικό τρίποντο, που πιθανότατα θα καθορίσει την τελική κατάταξη.

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Κέφης (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Νάστος (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Παρατηρητής: Μπίτας (Ηπείρου)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Μήτσιος, Μπόκος, Τσελά, Σχισμένος, Παπαρούνης, Γούλας, Μαλτέζος (64' Μαργώνης), Κόλλινς (81' Αρτέμης), Σιδηρόπουλος (91' Κολιός), Κραμπής, Μπότσαρης

Αμβρακικός Λουτρού (Γιάκος) : Βασιλειάδης, Καλπακούλας, Στασινόπουλος, Γκανάρας, Κακιώνης, Παπακίτσος, Θεοδώρου (73' Καζανάς), Παπαχρονόπουλος (94' Κληρονόμος), Σπανός, Ζοτάι, Λιμάτσι

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι ΕΔΩ.