Διπλό και με ανατροπή ο Δίας στην έδρα της ΑΕΚΠ!

Πέρασε από τους Πλησιούς ο Δίας Κωστακιών!

Τι και αν είχε να κερδίσει από την 2η αγωνιστική και στο χορταστικό 6-3 με τον ΠΑΣ Ανέζα; Ο Δίας σήμερα κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ απέναντι στην ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών, στην έδρα της, κάτι που λογικά ελάχιστες ομάδες θα το καταφέρουν φέτος, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να γνωρίσουν τη δεύτερη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, μη δίνοντας τους την ευκαιρία να πατήσουν στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση, με τον Παππά να δοκιμάζει στο δεκάλεπτο τον Γκουσαίλα που απέκρουσε, ενώ λίγα λεπτά αργότερα από εκτέλεση φάουλ του Παππά, η κεφαλιά του Τζιανούμη πέρασε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μίκροβα που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αλεξίου, ενώ ο Γιώτης είχε ένα σουτ που πέρασε άουτ. Η ΑΕΚΠ άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν έπειτα από αντεπίθεση, ενέργεια και σέντρα του Γιώτη, ο Χατζίου με κεφαλιά έκανε το 1-0, για να απειλήσει ξανά ο ίδιος παίχτης λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όμως το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Γκουσαίλα.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚΠ ξεκίνησε με δύο σουτ από τους Γιώτη και Κωνσταντίνου που δεν κατάφεραν να νικήσουν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τον Δία να προειδοποιεί με μία πολύ καλή εκτέλεση φάουλ από τον Καϋμενάκη που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Η ισοφάριση για την ομάδα των Κωστακιών ήρθε στο 56ο λεπτό, με τον Παπαστάθη με απευθείας εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα στο παραθυράκι του Αλεξίου για το 1-1. Μάλιστα, στο 72ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Κόξιας πέρασε με την ταχύτητα του δύο από τους αμυντικούς των αντιπάλων και έσπασε τη μπάλα στον Μπολιεράκη που με ψυχραιμία έκανε το 1-2. Η ΑΕΚΠ που είχε απουσίες στην επίθεση (Ρέντζιος, Λεκάνης), προσπάθησε στη συνέχεια να φτάσει έστω στην ισοφάριση, όμως το γυριστό σουτ του Γιώτη, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παππά δεν κατέληξε στα δίχτυα, ενώ και η κεφαλιά του Ξυλογιάννη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Παππά πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Αλεξίου, Χαϊντάρι Σ. (55' Καλύβας), Μήτσιος, Τζιανούμης (74' Μπιρμπίλης), Κωνσταντίνου, Δάρδας, Χαϊντάρι Ε. (60' Ξυλογιάννης), Γιώτης, Τσίρος, Παππάς, Χατζίου

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Γκουσαίλα, Σίμος Ν., Κανελλόπουλος, Σίμος Χ., Κακάβας (78' Βασιλάκης), Στέργιος, Παπαστάθης (85' Σιόζος), Καϋμενάκης, Μπολιεράκης, Κόξιας, Μίκροβας