Νίκη με ξέσπασμα στο β' ημίχρονο για τον Αστέρα κόντρα στην Άρτα 2013 (pics)

Την 7η νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη απέναντι στην Άρτα 2013 πέτυχε ο Αστέρας Ρόκκα.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες, οι ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με ευκαιρίες και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αρχικά, ο Γκούβας είχε ένα καλό σουτ από πλάγια θέση έξω από τη μεγάλη περιοχή που απέκρουσε δύσκολα ο Ευαγγέλου, για να χάσει μεγάλη ευκαιρία ο Μήλιος για τους γηπεδούχους, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη και παράλληλο γύρισμα, ο Πανέτας του άφησε τη μπάλα, όμως αυτός πλάσαρε πάνω στον Τάτση. Ο Γκούβας είχε στη συνέχεια νέο καλό σουτ που έβγαλε ο Ευαγγέλου, για να απαντήσει ο Μπάσιος με σουτ από καλή θέση που πέρασε άουτ. Στο 26ο λεπτό, ο Αστέρας άνοιξε το σκορ, όταν μετά από στημένη φάση στην περιοχή του ξεδιπλώθηκε ωραία στην αντεπίθεση, ο Μπάσιος τροφοδότησε τον Γκανιάτσα, και αυτός με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά αργότερα, όταν από λάθος μεταβίβαση του Ζαρκάδα, ο Κουτρούμπας που αγωνίστηκε χθες ως σέντερ φορ, έγινε κάτοχος της μπάλας, και απέναντι από τον Ευαγγέλου δεν αστόχησε για το 1-1. Μάλιστα, λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα της Άρτας, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το σοκ των γηπεδούχων, με τον Κουμπούρα να μπαίνει από τα δεξιά και να κάνει παράλληλη πάσα, με τους Παπαχρηστάκη και Γκούβα με απανωτά σουτ να στέλνουν τη μπάλα σε σώματα αμυντικών.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και για μεγάλο διάστημα είχαν τους φιλοξενούμενους στο δικό τους μισό, όμως κατάφεραν να σκοράρουν στην κόντρα, όταν στο 56ο λεπτό, μετά από βαθιά μπαλιά του Βάντζου, ο Πανέτας έφυγε μόνος του απέναντι στον Τάτση και έκανε το 2-1. Ο Πανέτας θα μπορούσε να έχει δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 65', όμως απέναντι από τον γκολκίπερ προτίμησε να σπάσει τη μπάλα αντί να σουτάρει, με τον Μπάσιο να μην προλαβαίνει, κάτι που έγινε στο 77ο λεπτό, όταν ο Κρεμίδας με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Μήλιο, ο οποίος αφού απέφυγε τον Τάτση, σε κενή εστία πέτυχε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε δύο λεπτά αργότερα ο Μπάμπης Ντεκούλης, όταν μετά από στημένη φάση και απομάκρυνση των αμυντικών, με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 4-1. Ο Πανέτας έχασε σημαντική ευκαιρία για ακόμη ένα γκολ στο 88', όταν μετά από μπάσιμο του Υφαντή, δεν κατάφερε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Τσιώρη Ιωάννα

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας): Ευαγγέλου, Αντωνίου, Βάντζος Ε., Ζαρκάδας, Συγίζης (75' Υφαντής), Μάης, Γκανιάτσας Η. (67' Ντεκούλης Χ.), Κρεμίδας, Μπάσιος, Μήλιος, Πανέτας Γ.

Άρτα 2013: Τάτσης, Κλεισαρχάκης, Βλάχας, Ρώιμπας, Θόδης, Ζαρκάδας, Κατσαρός, Γκούβας, Κουμπούρας, Παπαχρηστάκης, Κουτρούμπας