Νίκη με ανατροπή στο τέλος για τα Ρακούν απέναντι στον Αστέρα

Μεγάλη ανατροπή για τα Ρακούν στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα της με τον Αστέρα Ρόκκα και νίκη με 2-1!

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα η ομάδα των Ρακούν, προσπερνώντας στη βαθμολογία τις Σελλάδες που ηττήθηκαν σήμερα στο Λουτρότοπο από τον ΠΑΣ Κομμένου, με τους φιλοξενούμενους που είχαν αρκετές απουσίες να γνωρίζουν την τρίτη τους σερί ήττα, αν και προηγήθηκαν στο σκορ. Ο Αστέρας απείλησε πρώτος στο δεκάλεπτο, όταν από μπαλιά του Κρεμίδα στην πλάτη άμυνας, ο Μήλιος μέσα από την περιοχή και πλάγια, σούταρε με το αριστερό άουτ, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν από σέντρα του Ράικου, ο Μπάκολης με γυριστή κεφαλιά, ολομόναχος στο πρώτο δοκάρι, έστειλε επίσης τη μπάλα άουτ. Στο 24' από κάθετη μπαλιά, ο Μπάκολης έφυγε μόνος του απέναντι στον Ευαγγέλου, με τον γκολκίπερ του Αστέρα να τον κοντράρει και τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 31ο λεπτό, όταν ο Κρεμίδας πέρασε όμορφα κάθετα τη μπάλα στον Μήλιο, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα στο τετ-α-τετ τον Πεπώνη για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Αστέρας έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Δήμος έκανε την κάθετη πάσα στον Πανέτα, ο Πεπώνης έκανε άστοχη έξοδο, όμως στη συνέχεια της φάσης, ο Πανέτας προτίμησε να σεντράρει για τον Μήλιο, από το να τελειώσει μόνος του τη φάση, με αποτέλεσμα στη συνέχεια οι αμυντικοί να καταφέρουν να απομακρύνουν. Στο 36' από εκτέλεση κόρνερ του Κρεμίδα, ο Δήμος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από την εστία, ενώ στο 40', από νέα εκτέλεση κόρνερ, το οριζόντιο δοκάρι έσωσε τον Καρέζο από το να στείλει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με ένα σουτ του Μπάκολη στο 45' από πλάγια θέση, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Ευαγγέλου.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, όταν στο 47' ο Κρεμίδας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πεπώνη, για να απαντήσουν με τον Μπάκολη δέκα λεπτά αργότερα τα Ρακούν, ο οποίος από πλάγια θέση σούταρε άουτ, έπειτα από πάσα του Ράικου. Στη συνέχεια και για αρκετή ώρα δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη τελική προσπάθεια, στους παίχτες του «λειψού» σήμερα Αστέρα, όσο περνούσε η ώρα έκανε την εμφάνισή της η κόπωση, και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο 89ο λεπτό, όταν από κάθετη μπαλιά και τσαφ αμυντικού, ο Τσιρώνης έφυγε μόνος του απέναντι από τον Ευαγγέλου και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς στο 92', όταν ο Τσιρώνης ξέφυγε από τα αριστερά και σέντραρε, με τον Τσαμπούλα να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και να κάνει το 2-1, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς για τον τρόπο που ήρθε το τρίποντο της νίκης.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Φάντης Δημήτρης

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος Γ.): Πεπώνης, Ράικος, Μερκάι, Κοντογιάννης, Τσαμπούλας, Ψωράκης, Καρέζος Κ. (85' Κωστής), Τσιρώνης, Σιαμαντάς (75' Αγόρος), Δήμος, Μπάκολης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ευαγγέλου, Υφαντής, Βάντζος Ε., Ζαρκάδας, Αντωνίου, Ντεκούλης, Γκανιάτσας Η., Κρεμίδας, Μήλιος, Δήμος, Πανέτας Γ.