Νίκη με ανατροπή και χατ-τρικ Τζελιλάι για την Αγία Παρασκευή (pics)

Παρ' ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ολυμπιάδα κατάφερε στο δεύτερο μέρος να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με 4-1 της Άρτας 2013.

Με ανατροπή στην επανάληψη, και με πρωταγωνιστή τον Τζιμ Τζελιλάι που σημείωσε χατ-τρικ, η Ολυμπιάδα επιβλήθηκε με 4-1 της Άρτας 2013 και κάνοντας το 3 στα 3 παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας (δεν έχει κάνει ρεπό). Στο 5' σουτ του Βλάχα μπλόκαρε ο Λάμπρου, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο 9' είχαν νέα καλή στιγμή με τον Σπύρου. Στο 15ο λεπτό, ο Κούσης δεν πρόλαβε να σκοράρει από πάσα του Τζελιλάι, ενώ στο 23' το σουτ του Παπαγιάννη σταμάτησε στα σώματα. Στο 35ο λεπτό, η Άρτα 2013 άνοιξε το σκορ, όταν ο Κατσαρός κέρδισε πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Παπαχρηστάκης, για το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο φάουλ του Βλάχα που σταμάτησαν στο Λάμπρου, ενώ η Ολυμπιάδα με τη σειρά της είχε μια εκτέλεση του Παχούλα που έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, η Αγ. Παρασκευή μπήκε δυνατά, και στο 53ο λεπτό, ο Τζ. Τζελιλάι κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο αδερφός του Λεωνίδας, σουτάροντας άουτ. Στο 54ο λεπτό, ο Τζ. Τζελιλάι σούταρε λίγο άουτ, για να έρθει το 1-1 ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Πούλιος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 59' η Άρτα 2013 έφτασε κοντά σε νέο προβάδισμα, όμως ο Σπύρου στο 59' καθυστέρησε σε θέση τετ α τετ και ο Λάμπρου το νίκησε. Στο 69ο λεπτό, η Ολυμπιάδα έφτασε στην ανατροπή, με εκτέλεση φάουλ του Τζιμ Τζελιλάι, που έγραψε το 2-1 με σοβαρή ευθύνη του γκολκίπερ Δελικούρα στη φάση (φωτό). Οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ, και στο 73ο λεπτό ο Σπύρου νικήθηκε και πάλι από το Λάμπρου, ενώ δύο λεπτά μετά ο Κουτρούμπας λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ. Στο 82ο λεπτό, ο Ρώιμπας αποσόβησε το γκολ πάνω στη γραμμή, όμως το 3-1 τελικά ήρθε για τους γηπεδούχους όταν ο Λ. Τζελιλάι μοίρασε στον Τζιμ που σκόραρε από κοντά. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε και πάλι από τον Τζ. Τζελιλάι στις καθυστερήσεις, με τον επιθετικό της Ολυμπιάδας να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του.

Η Ολυμπιάδα θέλησε μέσω του artagoal.gr by mario να ευχηθεί περαστικά στον αθλητή της Άρτας 2013 που τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Αλευρή Κωνσταντίνα

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Δήμος) : Λάμπρου, Σάνη (38' Λιώλης), Πούλιος (67' Ράπτης), Λεκάνης, Παχούλας, Τζελιλάι Λ., Σταμούλης, Μαλέσκος, Κούσης, Τζελιλάι  Τζ., Παπαγιάννης (71' Πανής)

Άρτα 2013 (Θόδης) : Δελικούρας, Θόδης (76' Στράτος), Παπαχρηστάκης (61' Βάνας), Ρώιμπας, Γούλας, Κουτρούμπας, Κατσαρός, Ζαρκάδας, Βλάχας, Γκούβας, Σπύρου (76' Τσίνγκο)