Νίκη με ανατροπή για τον Αίαντα κόντρα στον Αστέρα (pics)

Το 3x3 έκανε η ομάδα της Ράχης απέναντι στον Αστέρα Ρόκκα, ο οποίος της έβαλε δύσκολα.

Με το απόλυτο θα πάει στο ντέρμπι με τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων ο Αίας Ράχης, σε ένα παιχνίδι που θα αναμετρηθούν δύο ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους, καθώς κατάφερε να πάρει τη νίκη στο εντός έδρας ματς με τον Αστέρα Ρόκκα που αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν την ομάδα της Ράχης, καθώς στο 9ο λεπτό, από κάθετη πάσα του Κρεμίδα, η μπάλα πέρασε στην περιοχή και ο Γιώργος Πανέτας με πλασέ κάτω από τα πόδια του Γεωργάκη έκανε το 0-1, σκοράροντας για τρίτο σερί ματς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 20ο λεπτό με πέναλτι, το οποίο κέρδισε έξυπνα ο Θοδωρής Οικονόμου από τον Μήλιο, έπειτα από ωραίο τακουνάκι του Κορέλη που βγήκε στα πλάγια και άνοιξε χώρο στον συμπαίχτη του. Ο Κοτρότσιος από τα 11 βήματα έστειλε στην άλλη γωνία τον γκολκίπερ του Αστέρα, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο Αίας που δυσκολευόταν να απειλήσει την συμπαγή ομάδα του Αστέρα, απείλησε ξανά στο 40ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κοτρότσιου, ο Αβραμίδης στο δεύτερο δοκάρι γύρισε τη μπάλα, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν εύκολα, ο Κορέλης σούταρε και έπειτα από αναστάτωση ο Ζιώβας κατάφερε τελικά να μπλοκάρει τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και αυτοί ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, με τον Γ. Πανετά να υποδέχεται τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή, και στο 55' από σέντρα του Ρώσσου, ο Κορέλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 57ο λεπτό, ο ίδιος παίχτης με ωραία ντρίπλα μπήκε στην περιοχή, όμως κόπηκε σε κόρνερ από τον Δήμο πριν σουτάρει, από την εκτέλεση του οποίου, με τον Κοτρότσιο εκτελεστή, ο Κορέλης με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Στο 65' από σουτ του Κοτρότσιου, ο Κορέλης παρενέβη και πλάσαρε με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία του Αστέρα. Η τελευταία αξιόλογη στιγμή του ματς ήταν στο 83', με τον Κορέλη να σουτάρει και τον Ζιώβα να μπλοκάρει, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με κάποιες στημένες φάσεις στο τέλος να πάρουν αποτέλεσμα, όμως οι παίχτες του Αίαντα κατάφεραν να τις καθαρίσουν όλες.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Αίας Ράχης (Κοσμάς): Γεωργάκης, Ρώσσος, Αβραμίδης, Ντούπης (60' Κατέρος), Καλαμπαλίκης, Θεμελής, Σιαπάτης, Κοτρότσιος (90' Ευαγγέλου), Οικονόμου Θ. (90' Θεμελής Γ.), Ανυφαντής (70' Τόλης), Κορέλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.-Γκανιάτσας Η.): Ζιώβας, Αθανασίου (62' Μπαγιώργας Π.), Δήμος, Μήλιος, Συγίζης (85' Βάντζος Ε.), Πανέτας Α., Νίκαρης, Κρεμίδας, Τσώλας (65' Κολιός), Οικονόμου Β. (65' Ζαρκάδας), Πανέτας Γ.