Νίκη με ανατροπή για την Αγ. Παρασκευή κόντρα στο Δία

Σημαντική βαθμολογική ανάσα για την Ολυμπιάδα, που επικράτησε του Δία, με 2-1.

Σημαντική νίκη με 2-1, πήρε η Ολυμπιάδα, κόντρα στο Δία Κωστακιών, που αγωνίστηκε με πολλές ελλείψεις και τον πλησίασε στον 1 βαθμό, ξεκολλώντας από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και είχαν περισσότερες φάσεις για γκολ και δίκαια πήραν το τρίποντο, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Στο 8ο λεπτό, ο Τσόλης έκανε ωραία ατομική ενέργεια, απέφυγε και τον Τσίτσικα, όμως από πλάγια θέση δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στο 18ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Κατσάνου, η κεφαλιά του Μόγια έφυγε άουτ. Στο 22ο λεπτό, ο Παπαγιάννης εκτέλεσε φάουλ που πέρασε ελάχιστα άουτ, για να ανοίξει το σκορ ο Δίας στην πρώτη του καλή στιγμή, στο 25ο λεπτό, όταν μετά από κάθετη πάσα του Καϋμενάκη, ο Μίκροβας έγραψε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, στο 33ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Αθανασούλα από πολύ καλή θέση, ήταν άστοχη. Στο 41ο λεπτό, ο Τσόλης είχε νέα ωραία ατομική προσπάθεια, όμως το τελείωμά του ήταν άστοχο, και το 0-1 παρέμεινε.

Στην επανάληψη, η Ολυμπιάδα μπήκε ακόμα πιο αποφασιστικά, και κατάφερε να ισοφαρίσει νωρίς, όταν μετά από νέο σουτ του Τσόλη που έφυγε άουτ, στο 48', στο 51ο λεπτό, ο Αθανασίου, με σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσίτσικα, για το 1-1. Στο 56ο λεπτό, ο Τσόλης που έψαξε το γκολ είχε ωραίο σουτ στην κίνηση, που σταμάτησε όμως στο δοκάρι, ενώ τρία λεπτά αργότερα, νέα ωραία εκτέλεση φάουλ του Παπαγιάννη, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η επιμονή της Ολυμπιάδας καρποφόρησε στο 81ο λεπτό, όταν ο Κατσάνος έκανε ωραία ενέργεια και με δυνατό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Ο Δίας δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος, με την τελευταία φάση να ανήκει και πάλι στους γηπεδούχους, στο 85ο λεπτό, με το Ζιώρη, να μην μπορεί να κλειδώσει τη νίκη για την ομάδα του με κεφαλιά, που έφυγε άουτ, με το σκορ να μην αλλάζει στα τελευταία λεπτά και την Αγ. Παρασκευή να παίρνει μια σημαντική νίκη.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Σαρλής Χρήστος

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Μαργώνης) : Τσουπράς, Παπαλάμπρος, Βαγγελής, Παπαγιάννης, Μόγιας, Ζιώρης, Τσόλης, Αθανασίου, Τσόγκας (46' Κώστας), Κατσάνος, Νίκας

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Τσίτσικας, Μπολιεράκης (80' Γεωργακόπουλος), Σίμος Α., Βασιλάκης, Αθανασούλας, Μπεκιάρης, Καραλής (54' Βάντζος), Σίμος Ν., Μολώνης (46' Λαζανάς), Καϋμενάκης, Μίκροβας Χ.