Νίκη με... αγγλικό σκορ για τον Αστέρα Ρόκκα στις Σελλάδες

Τα περισσότερα γκολ σε αναμέτρηση της φετινής Β' κατηγορίας σημειώθηκαν χθες το πρωί στο γήπεδο των Σελλάδων, με τον Αστέρα να επικρατεί της νεανικής τοπικής ομάδας με σκορ 6-4!

Με τον Σπύρο Μπάσιο να πετυχαίνει 5 γκολ, ο Αστέρας επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕ Σελλάδων, που παρά το χατ-τρικ του Λάκκα ηττήθηκε με σκορ 4-6! Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Συγίζης εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ παίζοντας τον ξεχασμένο Νίκαρη, ο οποίος γύρισε τη μπάλα στον Μπάσιο, που με πλασέ έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, από βαθιά μπαλιά του Συγίζη, ο Μήλιος βγήκε από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα για τον Πανέτα, ο οποίος την άφησε για τον επερχόμενο Μπάσιο, που με νέο πλασέ έκανε το 0-2. Μετά από κάθε γκολ, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Βίτσιο, με τον Ζιώβα να αποκρούει όμορφα στη γωνία του, ενώ και ο Λάκκας είχε ένα σουτ που έβγαλε σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Αστέρα, όπως έκανε και ο Μακρής σε σουτ στην κίνηση του Μπάσιου. Η νεανική ομάδα των Σελλάδων κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, επίσης με δύο γρήγορα γκολ, μειώνοντας αρχικά σε 1-2 στο 27ο λεπτό, όταν σε μπαλιά του Σιαφάκα στην πλάτη της άμυνας, ο Βίτσιος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Ζιώβα, ενώ ισοφάρισε σε 2-2, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάκκα από αρκετά πλάγια θέση. Ο Αστέρας κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο 37ο λεπτό, όταν μετά από πίεση ψηλά, Γκανιάτσα και επιθετικών, ο Μπάσιος εκμεταλλεύτηκε λάθος στο κέντρο της άμυνας, έκλεψε τη μπάλα και νίκησε τον Μακρή για το 2-3, πετυχαίνοντας χατ-τρικ από το α' μέρος. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο 45ο λεπτό, έκαναν το 2-4, όταν από κάθετη πάσα του Νίκαρη, ο Συγίζης πάτησε περιοχή, γύρισε τη μπάλα στον Μήλιο που κοντραρίστηκε, με τον Γ. Πανέτα να επωφελείται και από κοντά να σκοράρει.

Στην επανάληψη, η ομάδα των Ρόκκα έκανε το 2-5 στο 47ο λεπτό, με τον Γ. Πανέτα να περνά κάθετα τη μπάλα στον Μπάσιο που απέναντι από τον Μακρή πέτυχε ακόμη ένα τέρμα. Μάλιστα, ο Μπάσιος στο 54ο λεπτό, πέτυχε και 5ο τέρμα στην αναμέτρηση, όταν οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να απομακρύνουν τη μπάλα μετά από προσπάθεια του Πανέτα, και από κοντά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-6. Η νεανική ομάδα των Σελλάδων, που πλήρωσε στο ματς τα πολλά λάθη που έκανε στην άμυνα λόγω απειρίας, δεν παράτησε το ματς, έκανε αρκετά σουτ, με τον Ζιώβα να κάνει μερικές δύσκολες αποκρούσεις, ενώ ένα το αποσόβησε και με τη βοήθεια του δοκαριού, και κατάφερε να μειώσει σε 3-6 στο 80ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λάκκα, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό 4-6 στο 90ο λεπτό, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με χατ-τρικ, ύστερα από πέναλτι, στο οποίο σύμφωνα με τον Τσιώρη υπέπεσε ο Μάης.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Τυρολόγος Βαλάντης - Τσιώρη Ιωάννα

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Μακρής, Κατσάνος, Σιαφάκας (46' Κολοβός), Παπαδημητρίου (46' Τσιρογιάννης), Μπουζάνης, Ντούλας, Λάκκας, Βίτσιος, Λαχανάς (75' Παπαγεωργίου), Μπέκας (75' Σταύρου), Γκίκας (75' Πλατσούκας)

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ζιώβας, Αντωνίου, Ζαρκάδας, Βάντζος Ε. (70' Τσώλας), Συγίζης, Μάης, Γκανιάτσας, Νίκαρης, Μήλιος, Μπάσιος, Πανέτας Γ. (82' Δήμος Λ.)