Νίκη και τρίτη θέση στον α' γύρο για τον Πύρρο

Μία ακόμα νίκη για το αντρικό τμήμα του Πύρρου την Κυριακή (22/12), συνεχίζοντας έτσι την πολύ καλή πορεία του με στόχο τα play-off ανόδου.

Το α' ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ. Η αρτινή ομάδα δεν είχε συγκέντρωση και πάθος στην άμυνα και δεν μπορούσε να αποκτήσει μια διαφορά, ενώ επιθετικά υπήρχε μεγάλη αστοχία στις ελεύθερες βολές. Στο β' ημίχρονο η αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν άψογη δίνοντας ψυχολογία και ανοιχτό παιχνίδι στην επίθεση. Ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό, χρησιμοποιώντας άμυνα ζώνης, όμως οι γηπεδούχοι με υπομονή βρήκαν ελεύθερα σουτ, ευστόχησαν και η διαφορά έφτασε στο +16 και στο τελικό 63-47. Σημαντική η αμυντική παρουσία του μικρού αθλητή του Πύρρου, Γιαννάκη, όπου ανάγκασε τον αντίπαλο πλέι μέικερ σε πολλά λάθη και βέβαια η επιθετική συγκομιδή από τους Βάσιο, Χίντζιο και Δημητρίου.

Διαιτητές: Μίγδος - Γεροδήμος

Δεκάλεπτα: 20-19, 30-32, 46-36, 63-47

Πύρρος (Κωσταπαππάς): Σαπρίκης 2, Πέτσας 2, Γιαννάκης 7(1), Κάλλης, Αναγνώστου 1, Λιάπατας, Βάσιος 16(1), Κότσικας 3(1), Χίντζιος 14(2), Δημητρίου 18

Σπάρτακος Β (ΚΑΙΚΑΣ Ι): Περτζαμλίδης 1, Στέργιου 6, Αστροπεκάκης 4, Νασούλας 5(1), Βαρακάς 4, Τούλιας, Κίτσιος, Κύρκος 5, Κωστής, Δήμος 22, Κλεισούρας, Τασούλας