Κακή εμφάνιση και βαριά ήττα στα Χανιά για τον Καραϊσκάκη

Μετά την πολύ καλή εμφάνιση και τη νίκη απέναντι στον Εργοτέλη, ο Καραϊσκάκης παρουσιάστηκε αγνώριστος στα Χανιά και με άσχημη εμφάνιση γνώρισε βαριά ήττα με 5-1 από την τοπική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και στο 3' έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν από σέντρα του Κάσσου και κακή αντίδραση της άμυνας, ο Πάνος σούταρε, όμως ο Μέλκας το σταμάτησε. Πέντε λεπτά αργότερα, από πάσα του Τριανταφυλλάκου, ο Κουσκουνάς από καλή θέση σούταρε άουτ. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 11ο λεπτό, όταν από ενέργεια και σουτ του Κουσκουνά, ο Κάσσος έκανε την προβολή από κοντά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Στο 18ο λεπτό, ο Κάσσος διπλασίασε τα δικά του τέρματα και της ομάδας του, όταν από εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου, με  ασύλληπτη κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 33ο λεπτό, τα Χανιά πέτυχαν και τρίτο τέρμα, όταν από σέντρα του Παναγιωτούδη, ο Μέλκα δεν μπόρεσε να διώξει και ο Κουσκουνάς με προβολή πέτυχε το 3-0. Η αρτινή ομάδα απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο 41', όταν από μπαλιά του Ψιάνου, ο Κυβελίδης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως  σούταρε άουτ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά δίχτυα στο 53ο λεπτό, με τον Τριανταφυλλάκο να εκτελεί κόρνερ και τον Γρομητσάρη με πλασέ να κάνει το 4-0. Στο 61' ο Καψάλης απείλησε με ένα σουτ που κόντραρε στον Παναγιωτούδη και κατέληξε κόρνερ, ενώ στο 64' από μπαλιά του Παναγιωτούδη, ο Κουσκουνάς με σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο 68' ο Ψιάνος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ στο 74' ο ΑΟΧ είχε δοκάρι, σε σουτ του Κάσσου ύστερα από πάσα του Δημητριάδη. Ένα λεπτό αργότερα, Πάνος και Γιάκος "έκρυψαν" τη μπάλα και από σέντρα του πρώτου, ο Κάσσος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο Καραϊσκάκης κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής στο 81ο λεπτό, όταν από σέντρα του Παπανίκου, ο Κυβελίδης με κεφαλιά μείωσε σε 4-1. Στο 82ο λεπτό η ομάδα των Χανίων κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Γιάκου από τον Μέλκα. Ο Γιάκος ανέλαβε ο ίδιος την εσχάτη των ποινών και με εύστοχο χτύπημα διαμόρφωσε το τελικό 5-1. Δύο λεπτά αργότερα βέβεια, η αρτινή ομάδα θα μπορούσε να μειώσει ξανά, όταν ο Πάνος ανέτρεψε τον Δεινόπαπα εντός περιοχής, όμως ο Κυβελίδης από το σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Πολυχρόνης Φώτης (Πιερίας)  Βοηθοί: Βρούζος Κωνσταντίνος (Πιερίας) - Γαρεφαλάκης Στάθης (Ηρακλείου)
4ος: Κατοίκος Κωνσταντίνος (Αθηνών)

Γκολ: Κάσσος 11', 18', Κουσκουνάς 33', Γρομητσάρης 53', Γιάκος 82 (π.) / Κυβελίδης 81'

Κίτρινες: Μουμίν 12', Πάνος 84' / Τσούτσης 10'

Χανιά (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Πάνος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Σωτηράκος, Τριανταφυλλάκος, Μουμίν (69' Γιάκος), Παναγιωτούδης, Κάσσος, Σουντουρά (65' Δημητριάδης), Κουσκουνάς (78' Τζιώρας)

Καραϊσκάκης (Πετράκης): Μέλκα, Χατζηδίμπας (60' Αλμπάνης), Χατζηστραβός (83' Δεινόπαπας), Καπίας, Ψιάνος, Μασούρας, Βλάχος, Παπανίκου, Καψάλης, Κυβελίδης, Τσούτσης (66' Κούστα)