Νίκη και προβάδισμα για τους Φιλέλληνες

Προβάδισμα έναντι της ΑΕ Μενιδίου για παραμονή στην κατηγορία απέκτησαν οι Φιλέλληνες, που επικράτησαν με 1-0.

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Φιλέλληνες, οι οποίοι απέκτησαν το προβάδισμα για παραμονή στην κατηγορία, αφού επικράτησαν της ΑΕ Μενιδίου με 1-0, και την άφησαν δύο βαθμούς πίσω. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο 15ο λεπτό, με το Βλάχα να πιάνει ωραίο φαλτσαριστό σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Κασελούρης έπειτα από φάουλ βρέθηκε καλή θέση στην περιοχή, όμως δεν τελείωσε τη φάση. Τέσσερα λεπτά μετά, ήρθε το γκολ που έκρινε το ματς, όταν ο Παπαθανασίου προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Κώστα, και κατέληξε βασανιστικά στα δίχτυα του Μενιδίου, για το 1-0. Δύο λεπτά μετά, ο Κατέρος προσπάθησε να δώσει σαφές προβάδισμα νίκης στους Φιλέλληνες, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ. Στο 40ο λεπτό ο Νούσιας είχε ωραίο σουτ που έφυγε εκτός εστίας, για να φτάσουμε στο 44ο λεπτό, όταν ο Νούσιας και πάλι σούταρε δυνατά στο κάθετο δοκάρι, με το Βλάχα που πήρε το ριμπάουντ να κόβεται, και στην κόντρα επίθεση, ο Βάσιος να νικιέται από τον Παπαθανασίου που έβγαλε με τα ακροδάχτυλα το πλασέ του πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες είχαν από μία πολύ καλή στιγμή, με την ΑΕΜ στο 60ο λεπτό, να πλησιάζει στην ισοφάριση, όμως την κεφαλιά του Μόσχου από φάουλ του Βλάχα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ για τους γηπεδούχους, στο 80ο λεπτό, ο Βάσιος, είχε την ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη, όμως αφού έκλεψε την μπάλα από την άμυνα του Μενιδίου, από θέση τετ α τετ πλάσαρε άουτ, με το σκορ ωστόσο να μην αλλάζει μέχρι τη συμπλήρωση των 90' και την ομάδα του Πέτα να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας των μπαράζ. Τέλος, να αναφέρουμε ότι στα τελευταία λεπτά η ΑΕΜ αγωνίστηκε με δέκα παίκτες, καθώς στο 84ο λεπτό αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Κατσούλης για εξύβριση προς τον β' βοηθό.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Βάτος Παναγιώτης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Παπαχαρίσης, Ροβίνας, Ζάμπας (46' Σταμάτης), Γούλας, Γρούμπας, Κατέρος, Τσουρής, Γεωργής, Κώστας (73' Τσέτσος), Βάσιος, Σιαπάτης (80' Σφήκας)

ΑΕ Μενιδίου (Παπαγεωργίου) : Παπαθανασίου, Τσουπράς (60' Μπάκος), Δάσκαλος, Κασελούρης Κ. (46' Μόσχος), Σαββίδης, Καναράς (71' Κατσούλης), Πλατογιάννης, Κασελούρης Π., Παντιώρας, Βλάχας, Νούσιας