Νίκη και πρωτιά για τις Κορασίδες του Γ.Σ. Άρτας

Λίγες ώρες μετά τον αγώνα των Γυναικών, οι αθλήτριες του Γ.Σ. Άρτας κλήθηκαν να αγωνιστούν ενάντια στον Φιλαθλητικό Πρέβεζας, επί του οποίου επικράτησαν με 1-3 σετ.

Την 1η θέση κατέκτησαν οι Κορασίδες του Γ.Σ. Άρτας με τη νίκη τους επί του Φιλαθλητικού στην Πρέβεζα με 1-3 σετ.

Στο 1ο σετ οι 2 ομάδες μπήκαν μουδιασμένες στο γήπεδο, με πολλά λάθη εκατέρωθεν. Μετά τα μισά του σετ, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και για τις 2 ομάδες να φτάνουν στο 22-22. Η Βαρέλη με το σέρβις της προκάλεσε αναταραχή στους αντίπαλους και το σετ έληξε με 24-26.

Στο 2ο σετ άλλαξαν οι ρόλοι, με τον Φιλαθλητικό να πιέζει  στο σέρβις, αναγκάζοντας τις φιλοξενούμενες σε συνεχόμενα λάθη, κατακτώντας το με 25-16.

Στο 3ο και 4ο σετ, οι φιλοξενούμενες επανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με σωστή άμυνα κατάφερε να αντέξει στις επιθέσεις της γηπεδούχου ομάδας και να τα κατακτήσει με 22-25 και 14-25.

Τα σετ (1-3): 24-26, 25-16, 22-25, 14-25.

Γ.Σ. Άρτας: Σωτηρίου, Θ. Πορτοβάρα, Ρίζου, Α. Δημοθεόδωρου, Νταούλια, Βαρέλη/ Ι. Δημοθεόδωρου, Σεντόρη, Προτοντουάρι, Α. Πορτοβάρα.