Νίκη για τον Απόλλωνα στο ντέρμπι με την Καμπή

Σημαντική νίκη πέτυχε επί της Καμπής ο Απόλλωνας, που τον έφερε ακόμα πιο κοντά στην τετράδα.

Την ισοπαλία της ΑΕΞ με το Σκουφά εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλωνας Γλυκορίζου, που πλησίασε στην τετράδα στον ένα βαθμό, απομακρύνοντας παράλληλα την ομάδα της Καμπής ακόμα περισσότερο. Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού, ήρθε στο 10' για τους γηπεδούχους, με τον Γρηγορίου από το ύψος της περιοχής να πλασάρει, όμως την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Στο 26ο λεπτό ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους, με συρτό πλασέ του Γρηγορίου από τη γραμμή της περιοχής. Τρία λεπτά αργότερα, και έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δήμου, ο Γεωργατσέλος στην προσπάθεια του να διώξει άλλαξε λίγο την πορεία της μπάλας ξεγελώντας τον Μπόλη, για το 2-0, έχοντας την ατυχία να πετύχει αυτογκόλ στο ντεμπούτο του. Ενδιάμεσα, η ΑΕ Καμπής είχε μια καλή στιγμή σε κεφαλιά σπάσιμο του Μπιρμπίλη που όμως πέρασε από όλους. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Στούπας έφυγε στην πλάτη των αμυντικών του Απόλλωνα και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1 παρά την προσπάθεια του Βάσιου, βάζοντας σε ένα πολύ καλό χρονικό σημείο την ομάδα του στο ματς.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή στο 63' όταν Κορέλης και Γιώτης άλλαξαν ωραία τη μπάλα, ο τελευταίος σέντραρε, όμως ο Γρηγορίου στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 80ο λεπτό, όταν έπειτα από αδράνεια της άμυνας του Απόλλωνα σε σέντρα από τα πλάγια, ο Μουστακλής έπιασε την κεφαλιά η μπάλα κόλλησε πριν καταλήξει στην εστία, ο Τριαντάφυλλος προσπάθησε να διώξει όμως ο Μπάσιος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν να πετύχουν εκ νέου γκολ για να πάρουν το προβάδισμα και είχαν μια καλή στιγμή με κεφαλιά του Γιάννενα που έφυγε λίγο άουτ στο 82', καθώς και ένα δυνατό σουτ του Γιώτη στο 84ο λεπτό που πέρασε λίγο δίπλα από την εστία του Μπόλη. Τελικά, στο 90ο λεπτό ήρθε το γκολ που έκρινε το ματς, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Δήμου και πάλι, ο Μπιρμπίλης, άθελά του, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπόλη, κάνοντας το 3-2 και σημειώνοντας το δεύτερο αυτογκόλ για την Καμπή. Οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, όμως ο Χρηστογιάννης δεν έκανε καλό πλασέ στο 93ο λεπτό, και ο Βάσιος μπλόκαρε εύκολα.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Κούσουλας Γιώργος - Μεσίτι Γιάννης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Βάσιος, Τριαντάφυλλος, Καφαλής, Κατσιγιάννης, Μπαλαδήμας (79' Δήμητσας), Γιώτης, Γεωργάκης, Γρύλλης (60' Κορέλης), Γιάννενας, Δήμος, Γρηγορίου (79' Παππάς)

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος) : Μπόλης, Γεωργατσέλος (75' Μπάσιος), Κωστάκος, Ντούπης (58' Μπανιάς), Μπέτσας, Μπιρμπίλης, Βλάρας (46' Παππάς), Χρηστογιάννης, Μουστακλής, Σταμάτης (90' Δήμος), Στούπας