Νέα εκτός έδρας ήττα για την Αναγέννηση

Την ήττα γνώρισε στη Γαστούνη η Αναγέννηση από τον τοπικό Αίαντα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής.

Με 0 στα 3 έχει ξεκινήσει το φετινό πρωτάθλημα εκτός έδρας η Αναγέννηση και μάλιστα χωρίς να έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να σκοράρει, αν και σήμερα έφτασε πολύ κοντά και στο γκολ και στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο, όμως ο Παπαρούνης νικήθηκε από το σημείο του πέναλτι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν στα πρώτα λεπτά, με τον Μπακόλα να αποκρούει σε κόρνερ σουτ του Σταθάτου, ενώ στο 20λεπτο, προσπάθεια της αρτινής ομάδας με τον Μπότσαρη που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Αναστασιάδη, απομακρύνθηκε από τους γηπεδούχους πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στο 35ο λεπτό, ο Αίας άνοιξε το σκορ, με τον Δούλο να τροφοδοτεί τον Σταθάτο για το 1-0. Λίγο πριν τη λήξη του α' ημιχρόνου, ο Μπότσαρης είχε ένα καλό σουτ, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετά δυνατό και ο Λαδάς απέκρουσε.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση μπήκε αποφασισμένη να φέρει το ματς στα ίσα, όμως τα σουτ των Γούλα και Ντε Μόρα πέρασαν λίγο άουτ. Στο 70ο λεπτό όμως χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για την αρτινή ομάδα, όταν κέρδισε πέναλτι από χέρι αμυντικού, όμως ο Παπαρούνης που προτίμησε να στείλει τη μπάλα στο κέντρο της εστίας, νικήθηκε από τον Λαδά. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή ευκαιρία, για να έρθει στο 90ο λεπτό, το 2-0 για την ομάδα της Γαστούνης από τον Δούλο, ο οποίος από δημιουργός του πρώτου γκολ, αυτή τη φορά ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σε φάση διαρκείας, σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του, η οποία μείωσε στους 4 πόντους από την κορυφή, σε αντίθεση με την Αναγέννηση που βρίσκεται ξανά κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού και στο -2 από τον Διαγόρα Βραχνέικων που αντιμετωπίζει την επόμενη Κυριακή (12/12, 15:00) στην Άρτα, σε ένα ματς που αναγκαστικά δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη.

Διαιτητής: Πετρόπουλος (Αχαΐας)  Βοηθοί: Ζούλης (Αχαΐας) - Γαλάνης (Αχαΐας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μπακόλας, Τσελά, Τσιλιγιάννης, Παπαρούνης, Κωστάκης (73' Μπόκος), Γούλας, Μανιώτης, Σκανδάλης (83' Σχισμένος), Ντε Μόρα (73' Παπακίτσος Δ.), Μπότσαρης, Παπακίτσος Αλ. (58' Δημητρέλλος)