Νίκη για την "Α" κόντρα στην Ολυμπιάδα

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, η Αναγέννηση ξεαγχώθηκε, φτάνοντας στο 3-0 κόντρα στην Ολυμπιάδα.

Στους 10 βαθμούς απόσταση από την κορυφή έφτασε η Αναγέννηση μετά τη νίκη της επί της Αγίας Παρασκευής, καθώς κουβαλάει τιμωρίες βαθμών από τη δύσκολη περσινή σεζόν. Στο σημερινό παιχνίδι, η "Α" μπήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με στρωτό ποδόσφαιρο επέβαλε το ρυθμό της. Το γκολ μάλιστα, δεν άργησε να έρθει, όταν στο 10ο λεπτό ο Τσάκαλος έκανε τη σέντρα ο και ο Δήμος με κεφαλιά, κρέμασε το Λάμπρου, σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του και γράφοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στο πρώτο εικοσάλεπτο έχοντας καλή στιγμή με το Βασιλείου, με την κεφαλιά του όμως να σταματά στη γραμμή από τους αμυντικούς, ενώ λίγο μετά, ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσάκαλου σταμάτησε δύσκολα προ της γραμμής τέρματος ο Λάμπρου. Ο τερματοφύλακας της Ολυμπιάδας είχε ακόμα μια καλή επέμβαση στο πρώτο μέρος σε σουτ του Βαλλίδη μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, με το ημίχρονο να φεύγει με 1-0.

Στο δεύτερο μισό, η "Α" συνέχισε να ψάχνει το γκολ για να διώξει και να καθαρίσει το ματς, όμως έπεσε πάνω σε έναν πολύ καλό Λάμπρου, που σταμάτησε στο 60' και στο 65' ισάριθμες κεφαλιές του Δήμου, ενώ νίκησε και το Σταύρου σε τετ α τετ  στο 75ο λεπτό. Τελικά, στο δεύτερο γκολ, που δικαιούταν η Αναγέννηση ήρθε στο 87', όταν ο Σταύρου σέντραρε και ο Τσάκαλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Ο υψηλόσωμος χαφ έκλεισε το σκορ στις καθυστερήσεις, σημειώνοντας το 10ο γκολ του στο Πρωτάθλημα, με πλασέ στην κίνηση, έπειτα από ωραία συνεργασία των Νταλάκα και Βασιλείου. Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα, ο πρόεδρος της "Α", κος Μαυρογιώργος, βράβευσε με τιμητική πλακέτα το Δημήτρη Βέτσιο (όπως φαίνεται και στη φωτογραφία κάτω), που βοηθάει πλέον την Ολυμπιάδα, για την πολύχρονη και σημαντική προσφορά του στην Αναγέννηση Άρτας.

Διαιτητής : Νίου Θοδωρής  Βοηθοί : Γκόκα Κατερίνα - Στούπας Παύλος

ΓΑΣ Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παπαδημητρίου, Παπαγιάννης, Παπαχρηστάκης, Τσιφλίδης (46' Κολιός), Μανοδήμος, Σταύρου, Βασιλείου, Νταλάκας, Δήμος (82' Αράπης), Τσάκαλος, Βαλλίδης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Πάνου) : Λάμπρου, Λεκάνης, Δήμος, Λιώλης (46' Μουσαβερές), Παχούλας, Δήμος Β., Τζελιλάι Τζ., Πανής (85' Ντασκαγιάννης), Κούσης (80' Παππάς), Τζελιλάι Λ., Χαρλαντίδης