Νίκη για τη Μέλισσα στο ντέρμπι με τη Δόξα

Τη νίκη με 1-0 πήρε η Μέλισσα, στο ντέρμπι της πόλης, κόντρα στη Δόξα.

Το ροζ φύλλο αγώνος κατέκτησε η Μέλισσα, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς, αυτή τη φορά κόντρα στη Δόξα, που παρέμεινε για δεύτερο σερί ματς χωρίς τρίποντο. Οι δύο ομάδες, είχαν πριν το ημίωρο από ένα καλό σουτ με τους Τσούμαλη και Κούση, που δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Το γκολ που έκρινε το ματς, ήρθε με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα, όταν ο Κότσιαλος υποδέχτηκε ωραία κάθετη πάσα του Κούση, και σκόραρε για το 1-0. Πέντε λεπτά μετά, νέα φάση για τη Μέλισσα, με τον Κωσταδήμα να γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, όμως να μη σουτάρει όπως θα ήθελε.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, χωρίς όμως να απειλήσουν ουσιαστικά, πέραν ενός σουτ του Βασιλάκη που βρήκε στα σώματα. Σα να μην έφτανε, το μειονέκτημα στο σκορ για τη Δόξα, έμεινε και με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χαϊντάρι στο 65'. Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ που θα τέλειωνε το ματς, με τον Κότσιαλο στο 75' να χάνει σπουδαία ευκαιρία στέλνοντας από κοντά την μπάλα άουτ. Ευκαιρία έχασε και ο Μανιώτης στο 80ο λεπτό, αστοχώντας με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά μετά, επήλθε αριθμητική ισορροπία, με τον Τσιάτσο να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα. Η Δόξα ανέβηκε στο γήπεδο και έψαξε στα τελευταία λεπτά το πολύτιμο γκολ, με το Δάφνο στο 85' να σουτάρει άουτ. Η πίεση συνεχίστηκε με γεμίσματα και σουτ των Τσούμαλη και Τάτση να μην έχουν ευτυχές αποτέλεσμα. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με το Μανιώτη να έχει την τελευταία ευκαιρία του ματς, μην μπορώντας να σκοράρει από πλάγια, αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα.

Ο πρόεδρος της Μέλισσας, Γιάννης Καψάλας, μας δήλωσε, πως η νίκη αυτή της ομάδας, αφιερώνεται από όλους στην ομάδα στον Κώστα Μπριασούλη, που υπέστη ρήξη χιαστών και θα απουσιάσει για καιρό από τους αγωνιστικούς χώρους. Το artagoal.gr εύχεται με τη σειρά του καλή ανάρρωση στον Κώστα και σύντομα στα γήπεδα γερός.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Γκόκα Κατερίνα

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Μάνδαλος, Τσιάτσος, Καλαμπόκης, Κούσης Απ., Κακοχρήστος, Σαγάνης, Κωσταδήμας, Μανιώτης (90'+ Μήτσιος), Κότσιαλος (75΄Αράπης), Σιδηρόπουλος, Κούσης Αλ. (72' Δράκος)

Δόξα Άρτας (Γεωργίου) : Παππάς, Βελαέτης, Στέργιος, Χαϊντάρι, Σφήκας (85' Παπαχρήστος), Στασινούλας, Πολύζος (46' Πεσλής), Τάτσης, Τσούμαλης, Βασιλάκης, Τάγκας (70' Δάφνος)