Ανατροπή και 2 στα 2 για Ηρόδοτο

Εντυπωσιακά μπήκε στη χρονιά ο Ηρόδοτος, που έκανε το 2 στα 2 επικρατώντας του Παναγροτικού με 4-1.

Έχοντας σε εξαιρετική μέρα το Γιώτη, που παρ' ότι μέσος, έφτασε τα 3 γκολ σε 2 αγώνες, ο Ηρόδοτος πέτυχε νίκη-ανατροπή σε βάρος του Παναγροτικού, σε ένα ματς όπου σημειώθηκαν αρκετά όμορφα τέρματα. Η πρώτη καλή φάση ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Παύλου ύστερα από κάθετη πάσα του Γιώτη να βγαίνει ολομόναχος απέναντι στον Γείτονα όμως να καθυστερεί και να κλείνεται πριν πλασάρει. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, και είχαν δύο καλές φάσεις, έπειτα από εκτελέσεις κόρνερ, στην πρώτη έπειτα από φάση διαρκείας ο Γιώτης σούταρε από πλάγια όμως η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή, ενώ στη δεύτερη έπειτα από ωραία εκτέλεση του Γεωργίου στο δεύτερο δοκάρι, και κεφαλιά πάσα, ο Ρώσσιος και άλλοι δύο παίχτες έπεσαν με προβολή στη μπάλα μην μπορώντας να κάνουν το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι που στα επόμενα λεπτά ανέβηκαν, απάντησαν με γκολ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι ο Γεωργάρας και με ωραία κεφαλιά στο πίσω δοκάρι άνοιξε το σκορ.

Στην αρχή της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι είχαν ανεπανάληπτη ευκαιρία να κάνουν το 0-2 όμως ο Λάζαρος που έφυγε ολομόναχος στην πλάτη της άμυνας του Ηροδότου πλάσαρε, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Οικονόμου. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν και στο 60ο λεπτό, ο Γιώτης που είχε περάσει σε θέση σέντερ φορ, απέφυγε όμορφα δύο αντιπάλους του, από πλάγια, και με σουτ στην απέναντι γωνία ισοφάρισε σε 1-1. Λίγο αργότερα, η ομάδα του Παναγροτικού έφυγε επικίνδυνα στην κόντρα, με τον Μαυρομάτη να βρίσκεται αφύλαχτος εντός περιοχής, όμως το γυριστό σουτ που επιχείρησε, έπειτα από σέντρα από τα πλάγια, δεν ανησύχησε τον Οικονόμου. Στο 65ο λεπτό ο Νίκος Χουλιαράς έκανε ωραία κάθετη πάσα στο Γιώτη ο οποίος σούταρε από πλάγια, ο Γείτονας απέκρουσε, ο Χουλιαράς σούταρε εκ νέου, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον αμαρκάριστο Παύλου ο οποίος την έσπρωξε στην ανυπεράσπιστη εστία του Παναγροτικού κάνοντας το 2-1. Οι γηπεδούχοι έψαξαν και νέο γκολ, και στο 70' ο Αντρέας Χουλιάρας βρέθηκε εκτός περιοχής και με ένα φοβερό σουτ με την μπάλα στον αέρα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, και έγραψε το 3-1 για την ομάδα του. Το σκορ έκλεισε στο 78ο λεπτό, με το κορυφαίο γκολ της αναμέτρησης, όταν ο Γιώτης, με την μπάλα να σκάει, σούταρε δυνατά εκτός περιοχής με την μπάλα να καρφώνεται στο "Γ" του Γείτονα. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Ρώσσιος είχε ένα καλό μακρινό σουτ, που δεν είχε ευτυχή κατάληξη.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Γεωργούλας Βαλάντης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Αν., Χουλιάρας Ν., Χεμπέγια, Στεργίου, Γιώτης (81' Ευαγγέλου), Ρώσσιος, Γεωργίου (70' Καραμέτσιος), Παύλου, Γεροκώστας, Παναγιώτου

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Πουλιάνος) : Γείτονας Στ., Κοντογιάννης (82' Μυφταράι), Θεοδώρου, Γείτονας Στ., Σακαγιάννης, Λάζαρος (75' Νάσκαρης), Τσεβρενίδης, Μαυρομάτης, Γεωργάρας (60' Μπαλλιας), Μένα (78' Σιντόσης)