Νίκη-ανάσα για το Δία

Στο ντέρμπι ουραγών, ο Δίας επικράτησε της ΑΕΞ με 1-2 και ξέφυγε βαθμολογικά.

Τη νίκη σε ένα ματς δίχως αύριο για τις δύο ομάδες, πήρε ο Δίας, και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, ξεφεύγοντας από την ΑΕΞ, της οποίας και επικράτησε με 1-2. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία με νίκη σήμερα, να ξεφύγουν από την τελευταία θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό, και πλέον έχουν να ανέβουν πολύ δύσκολο έργο. Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο επικίνδυνοι και στο 10ο λεπτό είχαν σημαντική ευκαιρία με τον Κόξια να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και να πλασάρει άστοχα. Στο 20ο λεπτό, ο Δοσούλας βρέθηκε σε καλή θέση όμως πλάσαρε αδύναμα, ενώ στο 22ο λεπτό, ο Μίκροβας είχε καλή εκτέλεση φάουλ που έφυγε λίγο άουτ. Τελικά, το γκολ για το Δία ήρθε στο 26ο λεπτό, όταν μετά αναστάτωση στην άμυνα της ΑΕΞ, η μπάλα στρώθηκε στον Κόξια, που πλάσαρε εύστοχα το Σιαπάτη, γράφοντας το 0-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν και είχαν μια καλή στιγμή στο 34ο λεπτό, με την εκτέλεση φάουλ του Τζούκα όμως, να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Γκουσάιλα.

Στο δεύτερο μισό, ο Δίας ήταν και πάλι πιο επιθετικός, ψάχνοντας ένα γκολ που θα του έδινε ξεκάθαρο προβάδισμα, και με κύριους εκφραστές του Κόξια και Μίκροβα έφτασε πολύ κοντά, τόσο στο 52ο, όσο και στο 59ο λεπτό, με το Σιαπάτη όμως να νικά και στις δύο περιπτώσεις το Μίκροβα. Κάτι τέτοιο δε συνέβη και στο 65ο λεπτό, όταν ο Κόξιας βγήκε απέναντι από το Σιαπάτη και μοίρασε στο Μίκροβα, που δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2, δίνοντας ξεκάθαρο πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους. Στο 84ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς, με το σουτ του Μίκροβα να φεύγει λίγο άουτ, με την ΑΕΞ να το εκμεταλλεύεται δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, όταν κέρδισε πέναλτι σε χέρι στην περιοχή, που μετέτρεψε σε γκολ ο Στέφου, για το 1-2. Η ΑΕΞ, που δεν μπόρεσε σε γενικές γραμμές να φτιάξει τις μεγάλες φάσεις, στον υπολειπόμενο χρόνο, δεν κατάφερε να φτάσει στη σπουδαία ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Πολύζος Κώστας

ΑΕ Ξηροβουνίου (Λαϊνάς) : Σιαπάτης, Θεμελής (60' Τζουβάνος), Κλεισούρης, Σαραντάρης, Παππάς (84' Στέφου), Λουτσάρης (60' Λιόντος), Νάστος, Σκανδάλης, Αναστασίου, Τζούκας, Κόρδας

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Λύτρας (67' Μπαλαδήμας), Παραλίκας (67' Μπολιεράκης), Βασιλείου, Καρακώστας, Καρίνας (80' Χασκής), Κανελλόπουλος, Δοσούλας Λ., Σίμος, Μίκροβας, Κόξιας