Λευκή ισοπαλία για ΑΕΚΠ και Καμπή

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, η ΑΕΚΠ αν και ανώτερη δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στην Καμπή, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς σκορ έληξε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα ματς της αγωνιστικής, αυτό κόντρα στις Κιρκιζάτες και την Καμπή, με τους γηπεδούχους αν και ήταν ανώτεροι κυρίως στο δεύτερο μέρος, να χάνουν σωρεία ευκαιριών και το 0-0 να παραμένει. Η Καμπή από τη μεριά της δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, και είχε λίγες στιγμές για γκολ, με τις θέσεις της τετράδας πλέον, μετά τα στραβοπατήματα ΑΕΚ και Αγ. Αναργύρων να αποκτούν ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚΠ απείλησε πρώτη, στο 18ο λεπτό, με το σουτ του Τσίρου να μπλοκάρει σταθερά ο Γιαννάκος. Στο 24ο λεπτό, ο Αθανασιάδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως έκανε πολύ κακό τελείωμα. Η Καμπή έψαχνε τους κενούς χώρους, και στο 41ο λεπτό, απείλησε, όταν ο Νίκαρης βρήκε με μπροστινή μπαλιά το Δήμο, που σούταρε στην κίνηση λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις ήρθε η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους, όταν ο Τζουμάκας έβγαλε κάθετα για το Νίκαρη που σούταρε δυνατά, με τον Παπαχαρίση να διώχνει ενστικτωδώς, και στην επαναφορά τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για χέρι αμυντικού.

Στην επανάληψη, η Καμπή απείλησε πρώτη με ένα μονοκόμματο σουτ του Σωτ. Σταμάτη που έφυγε άουτ, με την ΑΕΚΠ να απαντά με φοβερό σουτ του Σίμου στο 50ο λεπτό, που πέρασε πάνω από το Γιαννάκο αλλά έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 52ο λεπτό, η κεφαλιά του Τζελιλάι έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ ένα λεπτό μετά, μακρινό σουτ του Δήμου για την ΑΕΚ έφυγε ένα μέτρο πάνω από τα δοκάρια. Στο 55ο λεπτό, ο Τζελιλάι βρέθηκε σε καλή θέση στη μικρή περιοχή, όμως το σουτ του με το αριστερό ήταν κακό. Στο 65ο λεπτό, η Καμπή στην κόντρα βρήκε χώρο, με το Στ. Σταμάτη να βρίσκεται σε καλή θέση πλάγια αριστερά, όμως να κλείνεται από έναν αμυντικό και τον Παπαχαρίση, που έδιωξε σε κόρνερ, από την εκτέλεση του οποίου, οι αμυντικοί απομάκρυναν δύσκολα. Στο 69ο λεπτό, η ΑΕΚΠ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Καλύβας έκανε την τέλεια σέντρα με το αριστερό στη μικρή περιοχή, όμως ο Τζελιλάι φάτσα με το τέρμα, έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 73', ο Αθανασιάδης κέρδισε μία κόντρα και σούταρε βιαστικά, πάνω από το δοκάρι, με συμπαίκτες του στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστους, ενώ ένα λεπτό μετά, ωραίο αριστερό σουτ του Σίμου, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Γιαννάκος. Στο 76ο λεπτό, η Καμπή είχε μια καλή στιγμή με ωραία προσπάθεια του Δήμου, που σούταρε όμως αρκετά άστοχα, για να φτάσει και πάλι πολύ κοντά στο γκολ, η ΑΕΚΠ, στο 78ο λεπτό, όταν αρχικά ο Καλύβας βρέθηκε σε τετ α τετ, όμως καθυστέρησε χαρακτηριστικά να εκτελέσει και κόπηκε, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Τζελιλάι βρέθηκε με τη σειρά του σε προφανή θέση για γκολ, στο πέναλτι, όμως έκανε αχρείαστες προσποιήσεις και το πλασέ του με το αριστερό έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Στο 83ο λεπτό, οι γηπεδούχοι, που εκτός των άλλων έχουν να αντιμετωπίσουν και την ατυχία με τρεις ρίξεις χιαστού ήδη στην ομάδα και τρεις αναγκαστικές αλλαγές σήμερα, είχαν νέα φάση με τον Τσίρο από καλή θέση να μην κάνει καλό τελείωμα, ενώ η τελευταία φάση ανήκε στην Καμπή, με το Γόγολο να κλέβει την μπάλα, όμως να κάνει άστοχο σουτ και το 0-0 να παραμένει.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Χαϊντάρι, Κωνσταντίνου, Μανιφάβας (90' λ.τρ. Τζιανούμης), Γιώτης (6' λ.τρ. Αθανασιάδης - Αρναουτόπουλος), Καλύβας, Ξυλογιάννης, Νικοπολίδης (46' λ.τρ. Βασιλάκης), Σίμος, Τσίρος, Τζελιλάι

ΑΕ Καμπής (Γιάννος) : Γιαννάκος, Παλιάτσος, Γόγολος, Τζουμάκας Κ., Γαλάνης, Σταμάτης Στ. (92' λ.τρ. Στούπας), Νίκαρης, Τζουμάκας Δ., Δήμος, Σταμάτης Σωτ., Κίτσιος