Nίκη 1-0 του Αστέρα επί των Ρακούν

Με νίκη (1-0) του Αστέρα επί των Ρακούν ολοκληρώθηκε ο αγώνας στο γήπεδο των Ρόκκα.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα το μεσημέρι ο Αστέρας Ρόκκα, ο οποίος κέρδισε τα Ρακούν με 1-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έχασαν σπουδαία ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με τον Νίκαρη, ο οποίος έπειτα από παράλληλο γύρισμα από το ύψος της μικρής περιοχής δεν βρήκε εστία, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Μάης με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τον Μήλιο απέναντι από τον Κίτσο, που όμως κράτησε το μηδέν με τα πόδια. Το γκολ που έψαχνε ο Αστέρας ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν έπειτα από κόρνερ και σουτ του Κρεμίδα, η κόντρα ευνόησε τον Ζαρκάδα που με κοντινό πλασέ πέτυχε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος απείλησαν με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση του Παλιούρα, το οποίο απέκρουσε με γροθιές ο Ντέμσιας.

Στην επανάληψη οι παίκτες των Ρακούν προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί, χωρίς όμως να φτάσουν σε κάποια αξιόλογη τελική, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που θα μπορούσαν στην κόντρα να πετύχουν κάποιο γκολ και να κλειδώσουν νωρίτερα τη νίκη. Στις καλύτερες τους στιγμές από πάσα του Κρεμίδα ο Χρυσόστομος Γκανιάτσας από το ύψος της μεγάλης περιοχής πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ έπειτα από παράλληλη πάσα ο Γιάννης Βάντζος από τη μικρή περιοχή είδε τον Κίτσο να αποκρούει δύσκολα με τα πόδια σε κόρνερ. Τέλος, να αναφέρουμε ότι τα Ρακούν ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς λίγα λεπτά πριν το τέλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μάνδαλος.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Σαρλής Χρήστος

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Μπαγιώργας Π., Μπαγιώργας Ν. (83' λ.τρ. Βάντζος Ι.), Ζαρκάδας, Συγίζης, Ντεκούλης, Κρεμίδα, Μάης, Γκανιάτσας Χ. (89' Καλόγηρος), Νίκαρης (46' Βάντζος Ε.), Μήλιος

Ρακούν (Καρέζος): Κίτσος, Μακρής, Μπασιαδήμας, Κοντογιάννης, Σακκάς (70' λ.τρ. Λιόλιος), Σιαφάκας Σ., Μαρκοστάμος, Καλαντζής, Καραγκούνης (9' Μάνδαλος), Παλιούρας, Σιαφάκας Λ.