Νίκη 1-0 επί του Αστέρα Ρόκκα για τον ΑΟΦ

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΟ Φιλιππιάδας έναντι του Αστέρα, ο οποίος δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι στο χθεσινό ματς είχαν αυτό που λείπει από τους φιλοξενούμενους από την αρχή της σεζόν, το γκολ. Ο ΑΟΦ απείλησε πρώτος με ένα απευθείας φάουλ του Μπαλάφα από καλό σημείο, το οποίο πέρασε δίπλα από την εστία του Κατσούλα. Στο 32ο λεπτό ο Παντιώρας με ένα φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα προς το παραθυράκι της εστίας και αυτή με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Ο Αστέρας στο α' μέρος είχε μόνο μία αδύναμη κεφαλιά του Ηλία Γκανιάτσα από κοντινή απόσταση την οποία μπλόκαρε ο Μαλαμής.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι πρώτοι με τον Μπαλάφα, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ σούταρε άουτ, ενώ με κοντινή προβολή μετά από λάθος του τερματοφύλακα, είδε τον Λευτέρη Βάντζο να απομακρύνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα και έχασαν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Από κόρνερ του Κρεμίδα η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι που ήταν ο Συγίζης, ο οποίος κοντρόλαρε και σούταρε, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το παραθυράκι της εστίας του ΑΟΦ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπαγιώργας σέντραρε από τα δεξιά, ο Μήλιος πετάχτηκε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Ευκαιρία για τον Αστέρα έχασε και ο Μπαγιώργας, όταν βρέθηκε απέναντι στον Μαλαμή αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά, με αποτέλεσμα ο γκολκίπερ του ΑΟΦ να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 90ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης Κούσουλας απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον αρχηγό των γηπεδούχων Ρεμπή για εξύβριση αντιπάλου, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν στα λεπτά των καθυστερήσεων να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ.

Διαιτητής: Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί: Παπανίκος Βαγγέλης - Μεσίτι Γιάννης

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς): Μαλαμής, Θάνης, Μπακοδήμος, Λάμπρου (46' Λαχανάς), Ρεμπής, Γιάννος (61' Γκίζας), Παντιώρας, Βαρούχος, Αλεξίου, Μπαλάφας, Κωστάκος Γ.

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας): Κατσούλας, Φράγκος, Μπαγιώργας Ν., Βάντζος Ε., Συγίζης, Γκανιάτσας Χ. (46' Κρεμίδα), Γκανιάτσας Η., Ντεκούλης (85' λ.τρ. Κολιός Α.), Βάντζος Ι. (46' Μέγας), Μήλιος, Βάντζος Λ.