Φιλική ισοπαλία (2-2) για τον Καραϊσκάκη κόντρα στην Παναχαϊκή

Ο Καραϊσκάκης προηγήθηκε, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή, όμως στο φινάλε οι αρτινή ομάδα πήρε την ισοπαλία.

Στο ισόπαλο 2-2 έμειναν Καραϊσκάκης και Παναχαϊκη στην 3η φιλική αναμέτρηση της αρτινής ομάδας και ίσως και τελευταία, καθώς αν δεν αλλάξει κάτι το επόμενο Σαββατοκύριακο είναι προγραμματισμένη η έναρξη της Super League 2. Μετά το πρώτο μισάωρο που οι ομάδες έψαχναν τα πατήματα τους στον κακό αγωνιστικό χώρο (το πρόβλημα οφείλεται σε μύκητα και οι ιθύνοντες λένε ότι σύντομα θα επανέλθει) του Δημοτικού Σταδίου, ο Αλμπάνης στο 31ο λεπτό ξέφυγε ωραία από τα δεξιά και με διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία έκανε το 1-0. Στο 40΄ο Χατζηστραβός είχε ένα σουτ που πέρασε άουτ, για να ισοφαρίσουν σε 1-1 οι φιλοξενούμενοι στο 43ο λεπτό ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, και με τη βοήθεια του δοκαριού, του Μωραΐτη, ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Καραγιαννίδη.

Στην επανάληψη και στο 52', ο Καραϊσκάκης λίγο έλειψε να πάρει πάλι το προβάδισμα στη φιλική αναμέτρηση, όταν ο Πολίμος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με τον Κολ να εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή και δεξιά και ο Κυνηγόπουλος με εξαιρετική κεφαλιά μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-2. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ζήτησαν έντονα πέναλτι σε ανατροπή του Γυφτοκώστα. Τελικά, η αρτινή ομάδα που για ακόμα ένα φιλικό άφησε πολύ αισιόδοξα μηνύματα για την φετινή σεζόν, κατάφερε να ισοφαρίσει με τη σειρά της στο 87ο λεπτό, με τον πρώτο τέρμα του νέου μεταγραφικού αποκτήματος της ομάδας που ακούει στο όνομα Λεωνίδας Κυβελίδης. Ο έμπειρος σέντερ φορ διαμόρφωσε το τελικό 2-2 από την άσπρη βούλα, ύστερα από πέναλτι που κέρδισε ο Νταλακούρας από τον Ρουγκάλα.

Διαιτητής: Αθανασίου (Άρτας)  Βοηθοί: Νούσιας (Άρτας) - Κέφης (Πρέβεζας/Λευκάδας)  4ος: Κωστούλας (Άρτας)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης): Μέλκας (57' Μπουργάνης), Παπανίκου (57' Καψάλης), Καραγιαννίδης (53' Βλάχος), Καπίας (75' Γιαννιώτης), Παναγιώτου (46' Παππάς Δ.), Μασούρας (57' Μέτσε), Ψιάνος (75' Νταλακούρας), Χατζηστραβός (80' Μελετίδης), Αλμπάνης (65' Τερεζίου), Τσούτσης (55' Γυφτοκώστας/ 88' Μαργώνης), Κούστα (53' Κυβελίδης)

Παναχαϊκή (Μιλόσεβιτς): Σούλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Κοτσώνης, Τσελεπίδης (75′ Ρουγκάλας), Μαυριάς (65′ Λινάρδος), Μωραΐτης (65′ Αντωνακόπουλος), Κόλ (65′ Ιμεράι), Σιατραβάνης (70′ Ιντζόγλου), Παπατόλιος (70′ Πατρώνης), Κυνηγόπουλος (65′ Μασούρας)