Νίκες για την Άρτα κόντρα στη Φωκίδα (pics)

Με εντός έδρας νίκες της Κ14 και της Κ16 κόντρα στην ΕΠΣ Φωκίδας συνέχισαν την Τετάρτη τις υποχρεώσεις τους οι ομάδες της ΕΠΣ Άρτας.

Στο πρώτο ματς που έγινε για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων στο Ενωσιακό γήπεδο των Κεραματών, η ομάδα Κ14 της ΕΠΣ Άρτας επικράτησε με 2-0 της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Φωκίδας, πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Θόδη ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και κατάφεραν να πάρουν νωρίς το προβάδισμα με σκόρερ τον Χρ. Παππά στο 5ο λεπτό. Στην επανάληψη η αρτινή ομάδα διαμόρφωσε το τελικό σκορ με «δράστη» τον Γιάννη στο 48ο λεπτό.

Διαιτητής: Νάκκας (Ηπείρου)  Βοηθοί: Χατζής (Ηπείρου) - Μίχας (Ηπείρου)

Άρτα Κ14 (Θόδης): Δήμος, Ρεσίτης (50' Παπακοσμάς), Τάτσης, Παππάς Χ., Καραπάνος, Τζαχρήστας, Γιάννης, Νύχτης, Γκουλέτσος (50' Κοντός), Παπαγεωργίου (75' Κρεμπούνης), Μέγας (79' Τζουμάκας)

Φωκίδα Κ14 (Καρατζόγλης): Σεϊμένης, Κυπραίος, Νταής, Αλεξανδρής, Σουλτάνης, Λαμπαδάρης (54' Τρισπιώτης), Λύτρας, Μπαρδής (56' Γκιόνη), Κόρδας, Σπιρολλάρης (68' Παναγιώτου), Μπούνος

Στο παιχνίδι που ακολούθησε, η Κ16 της ΕΠΣ Άρτας επικράτησε 1-0 της αντίστοιχης ομάδας της Φωκίδας, διπλασιάζοντας τις νίκες της και πλέον βρίσκεται μόνη της στην κορυφή του ομίλου. Το γκολ που έδωσε το τρίποντο στην αρτινή ομάδα, πέτυχε στο 57ο λεπτό ο Μ. Νούτσος.

Διαιτητής: Χατζής (Ηπείρου)  Βοηθοί: Νάκκας (Ηπείρου) - Μίχας (Ηπείρου)

Άρτα Κ16 (Θόδης): Μαλαμής, Χασκής, Ευαγγελής, Μόγιας, Νούτσος Μ., Ντούλας, Κατσάνος (60' Γείτονας, Θεοδωρής (50' Μπουζάνης), Κοντός (60' Μπακοδήμος), Τσόλης, Χαβέλας (70' Χρήστου)

Φωκίδα Κ16 (Καρατζόγλης): Παπούλιας, Τζαμτζής (65' Κόττης), Μπούρδης (43' Τριάντης Λ.), Τριάντης Π., Παπαθανάσης, Τσιαλής, Κούφαλης, Μαντζάβρας, Βασιλειάδης, Βαρβιτσιώτης (80' Λάλας), Καΐλας

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής Πανελληνίου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων Κ14

ΕΠΣ Αχαΐας - ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας  3-0
ΕΠΣ Άρτας - ΕΠΣ Φωκίδας  2-0

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ενώσεων Ποδοσφαιρικών Σωματείων Κ16

ΕΠΣ Αχαΐας - ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας  3-1
ΕΠΣ Άρτας - ΕΠΣ Φωκίδας  1-0