Νέα σημαντική νίκη για τη Φλωριάδα

Σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι, η Φλωριάδα επικράτησε της ΑΕΞ στο γήπεδο του Δημαριού, με σκορ 1-0.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο σερί τεσσάρων δύσκολων παιχνιδιών που έχει να δώσει σε δέκα μέρες, πήρε η Φλωριάδα, επικρατώντας του πολύ καλού Ξηροβουνίου, με 1-0. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν χάρη σε ένα γκολ με πέναλτι του Νικοπολίδη, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν το κάτι παραπάνω στο σημερινό ματς, έχοντας τρία δοκάρια! Το γκολ που έκρινε το νικητή σημειώθηκε μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Αποστόλου μπήκε δυναμικά στην αντίπαλη περιοχή, και ανατράπηκε κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νικοπολίδης, σκοράροντας για το 1-0. Η ΑΕΞ έψαξε την ισοφάριση και πέντε λεπτά μετά, λίγο έλειψε να τη βρει, σε μια περίεργη φάση, με τον Καλαμπούκη να κοντράρεται σε διώξιμο και την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες είχαν μοιρασμένη κατοχή, με την ΑΕΞ να έχει ίσως μια μικρή πρωτοβουλία, όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 33' ο Κατσαρός με πολύ ωραία μπαλιά βρήκε το Σπύρου, αυτός με τη σειρά του έκανε συρτή παράλληλη μπαλιά, όμως ο Αντωνίου σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ με προβολή. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Δόσης επιχείρησε ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά, όμως η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι είχαν το πρώτο σουτ με το Γιαννούλη να μην μπορεί να νικήσει τον Μπακόλα που μπλόκαρε, με τη Φλωριάδα να απαντά στις ευκαιρίες στο 60', με το Βλάχα να επιτίθεται κατα μέτωπον, να προτιμά να μοιράσει στο Σπύρου, ο οποίος πλάσαρε κλεισμένος, όμως ο Αλεξίου έβγαλε σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία. Στο 75ο λεπτό, ο Δόσης είχε ένα καλό φάουλ που μπλόκαρε και πάλι ο Μπακόλας, ενώ πέντε λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς, όταν ο Αντωνίου έφυγε στην ταχύτητα από τους αμυντικούς, βγήκε απέναντι από τον Αλεξίου, όμως άργησε να σουτάρει και κόπηκε τελευταία στιγμή. Η ΑΕΞ ανέβασε την πίεση της και στο 85ο λεπτό, διαγώνιο σουτ του Παλιάτσου, έβγαλε και πάλι ο πολύ καλός, για ακόμα ένα ματς, Μπακόλας. Στην τελευταία φάση του ματς, δύο λεπτά πριν τα 90', ο Δόσης έφυγε στην πλάτη της άμυνας, δοκίμασε αριστερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με την μπάλα να παίρνει ύψος και να κατεβαίνει στο οριζόντιο δοκάρι για δεύτερη φορά. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να παίρνουν  μια σημαντική νίκη, και να αυξάνουν τη διαφορά από τους διώκτες τους, και την ΑΕΞ με τη σειρά της να δείχνει ότι έχει χτίσει ένα πολύ δυνατό και αξιόλογο σύνολο.

Διαιτητής : Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Σιατής Κων/νος

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Καλαμπούκης , Αποστόλου, Κακάβας, Βλάχας (61' Βασιλάκης), Κατσαρός, Τσίρος, Νικοπολίδης, Σπύρου (85' Μήτσιος), Μαργαρίτης, Αντωνίου (90' Δήμος)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Δόσης Αν., Κάφαλης (84' Πλακιάς), Κοσταντίνι, Βίτσιος, Γεωργατσέλος, Γιαννούλης, Κυριαζής (75' Παλιάτσος), Δόσης Αρ., Γκαρτζώνης (62' Γρύλλης), Νίκου