Νέα νίκη η ΑΕΚΠ με δύο γκολ του Φώτη Παππά

Τέσσερα στα τέσσερα εντός έδρας για την ΑΕΚΠ, η οποία στο πρώτο της φετινό παιχνίδι στη φυσική της έδρα στους Πλησιούς, επικράτησε 3-0 του Αστέρα Ρόκκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και αφού προειδοποίησαν με σουτ του Ζαγγανά, προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό, όταν ο Σερέτης σέντραρε και ο Παππάς με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0, ενώ λίγα λεπτά αργότερα σε ίδια φάση θα μπορούσε να σκοράρει ξανά, όμως αυτή τη φορά ο γκολκίπερ τον σταμάτησε. Στο 30' ο Ξυλογιάννης δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή, με τον Ντέμσια να αποκρούει, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 41', σε κεφαλιά του Διαμάντη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι που προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα, έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Σιαφάκα, ο οποίος μέσα από την περιοχή σούταρε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με την ισοφάριση, όμως ο Μάης έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μήλιου με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ από παράλληλο γύρισμα του Γκανιάτσα, πλασέ του Νίκαρη το απέκρουσε ο Κατσαντούλας με τα πόδια. Στο 72' ο Φώτης Παππάς αφού είχε απειλήσει με ένα σουτ που απέκρουσε ο Ντέμσιας, αφού πέρασε έναν αμυντικό, πάτησε περιοχή από τα αριστερά και με πλασέ πέτυχε το 2-0, διπλασιάζοντας τα δικά του τέρματα και της ομάδας του. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ξυλογιάννης έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όμως το πλασέ του από το ύψος του πέναλτι σταμάτησε στο δοκάρι, για να φτάσουμε στο 86ο λεπτό, όταν ο Σεντόρης με πλάτη προς το τέρμα γύρισε και έκανε το σουτ στην απέναντι γωνία, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Λίγο πριν το τέλος, ο Οικονόμου θα μπορούσε να έχει πετύχει το γκολ της τιμής για τον Αστέρα, όταν από κάθετη μπαλιά βρέθηκε απέναντι από τον Κατσαντούλα, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

Διατητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Αλευρή Κωνσταντίνα - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Κατσαντούλας, Μπόκος (56' Κοντογιάννης), Μπιρμπίλης (61' Κάτσινος), Διαμάντης, Κωνσταντίνου, Σίμος Ν., Ζαγγανάς, Ξυλογιάννης, Αράπης (68' Σεντόρης), Παππάς, Σερέτης (78' Μπέλλος)

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ντέμσιας, Βάντζος Ι., Μήλιος, Ζαρκάδας (77' Μπαγιώργας Π.), Συγίζης, Ντεκούλης, Μάης, Σιαφάκας (69' Κρεμίδα), Γκανιάτσας, Νίκαρης (84' Οικονόμου), Μπαγεώργας