Νέα νίκη για τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων, που πλησίασε στην άνοδο

Τη νίκη με 3-0 πήρε η Νέα Αναγέννηση Αρταίων, κόντρα στον Καλόβατο και της αρκεί μια ισοπαλία την επόμενη αγωνιστική για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδο.

Ακόμη ένα ροζ φύλλο πήρε η Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016, που επικράτησε του Ολυμπιακού Καλοβάτου με 3-0, και της αρκεί πλέον και ισοπαλία την επόμενη αγωνιστική στο ντέρμπι με την Αναγέννηση Άρτας, για να εξασφαλίσει την άνοδο και μαθηματικά στην Α' ΕΠΣΑ. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, και μέχρι να ανοίξουν το σκορ πίεζαν ασφυκτικά τον Ολυμπιακό. Στο 5ο λεπτό, ο Κόνιαρης μόνος πήρε την κεφαλιά όμως έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο ίδιος παίκτης είχε ένα δυνατό σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 16', ο Βλάχας βρέθηκε σε καλή θέση όμως πλάσαρε άουτ, για να φτάσουμε στο 21ο λεπτό, όταν και ήρθε το 1-0, όταν μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια και παράλληλο γύρισμα του Παππά, ο Κόνιαρης είχε εύκολο έργο να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν μια ενέργεια του Γιάννη Ράμα που έκανε τη συρτή σέντρα για να καθαρίσει όμως τη φάση ο Ντεκούλης. Λίγο πριν την ανάπαυλα, η Νέα Αναγέννηση έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν ο Τριαντάφυλλος έκανε κοντινό σουτ, όμως ο Παππάς έδιωξε δύσκολα με τα πόδια κρατώντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι και έφτασαν άμεσα στο 2-0, όταν από σέντρα του Κόνιαρη, ο Νίκαρης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στους νικητές. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας, όμως τον Ολυμπιακό να αντιστέκεται σθεναρά, και να μην επιτρέπει πολλές φάσεις, πέραν ενός σουτ του Παππά που έφυγε λίγο άουτ. Στο 86ο λεπτό, ο Ντόκορος βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως σούταρε δίπλα από το δοκάρι του Ντεκούλη, για να έρθει ένα λεπτό αργότερα, το τελικό 3-0, όταν από θαυμάσια ατομική προσπάθεια του Στέργιου και σπάσιμο της μπάλας-έτοιμο γκολ στον Τζαλοκώστα, ο τελευταίος έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής : Ασημάκης  Βοηθοί : Κασδίκης - Καζανάς

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης) : Ντεκούλης Ι., Τριαντάφυλλος, Κιούρα, Δερβίλης, Μπούντζας, Στέργιος, Παππάς, Δεληκούρας (48' Καλόγηρος), Νίκαρης (85' Γεωργακόπουλος), Βλάχας, Κόνιαρης (48' Τζαλοκώστας)

Ολυμπιακός Καλοβάτου (Τσόγκας) : Παππάς, Παπακώστας (55' Κουτρουμάνος), Ρώσσιος, Μάρης (50' Τσίνγκο - λ.τρ. 60' Ράμα Αν.), Σμύρης, Θεμελής, Κωλέτσος, Τόλης, Σαλτογιάννης (80' Ντόκορος), Ράμα Γ., Ζαγγανάς