Νέα νίκη για Δόξα, ήττα για τον Πύρρο

Διαβάστε τα ρεπορτάζ από τους αγώνες των δύο αρτινών ομάδων στην Α' ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ   48-68

Νέα νίκη για το ανδρικό τμήμα της Δόξας (3η στη σειρά), αυτή τη φορά επί της Προοδευτικής Αγρινίου με 48-68. Η αρτινή ομάδα μπήκε από το πρώτο λεπτό πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο α' ημίχρονο δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Αγρινίου. Στο γ' δεκάλεπτο η Δόξα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έβλεπε τη διαφορά συνεχώς να αυξάνεται και να φθάνει στη μέγιστη τιμή της στο τέλος του δεκαλέπτου (34-60). Στο δ' δεκάλεπτο δόθηκε η ευκαιρία στους 2 προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλους τους αθλητές. Η Δόξα μετά από αυτή τη νίκη έχει ρεκόρ 7-4 και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας του α' ομίλου. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Δόξα είχε στη 12αδα (φωτο) τρεις αθλητές του εφηβικού τμήματος και τέσσερις αθλητές του παιδικού τμήματος.

Δεκάλεπα: 15-26, 24-45, 45-60, 48-68

Πήγασος Προοδευτική Αγρινίου (Τσάσσης): Αραχωβίτης 11, Διαμάντης, Καλαμαλίκης Μ. 6, Μολώνης 5(1), Χαντζής, Φραγγελάκης. Γκρίζης 5, Καλαμαλίκης Ι., Μουρκούσης 3, Ζαμπάρας 4(1), Τσάσσης 14

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κολώνας 8, Βέτσιος, Μάνδαλος 2, Κατσαούνος, Ντάσκαρης, Βάσιος 5(1), Τσιρογιάννης, Σκούτας 5, Τσίτσικας 7, Μάνθας 20(2), Γείτονας 17, Αναγνώστου 4

Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – Κ.Α.Ε. ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓ/ΤΣΑΣ   64-72

Νέα ήττα για τον Πύρρο που ισοβαθμεί πλέον στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας του β' ομίλου μαζί με Ιόνιο και Καναλάκι. Η αρτινή ομάδα αν και ξεκίνησε αρκετά καλά και προηγούνταν με 9 πόντους στην α' περίοδο, είδε τη διαφορά να εξανεμίζεται γρήγορα. Στο β' μέρος οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως κορυφαίο τον Μπάμπο με 27 πόντους πήραν το προβάδισμα και στο τέλος έφτασαν στη νίκη με 64-72. Για τον Πύρρο ξεχώρισε ο Δημητρίου με 27 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-10, 37-36, 49-57, 64-72

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς Γ.): Σπύρου, Κωσταπαππάς Κ. 14(2), Μπαρκλέσης ,Λάμπρου 2, Μαργώνης 16(2), Αναγνώστου, Μουκάϊ 2, Βάσιος, Σκαμαντζούρας 3, Ασσι, Δημητρίου 27

Πρωτέας Ηγουμενίτσας: Χρήστου 6, Βαζούκης 7(1), Μητσιώνης 12(2), Κατσής 2, Μπέζας 1, Μπάμπος 27(2), Βενετικίδης 4, Λάγκαρης 6(2), Αδαμίδης, Δρίκος, Αθανασίου 7