Νίκη στη Φιλιππιάδα με 2-0 για την Ολυμπιάδα

Η Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής επικράτησε 0-2 του ΑΟ Φιλιππιάδας σε παιχνίδι για την 1η αγωνιστική της Α' ΕΠΣ Άρτας.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά ήταν "κλειστό" και έπρεπε να περάσει το πρώτο μισάωρο για να έρθει η πρώτη απειλητική φάση στο παιχνίδι, από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Συγκεκριμένα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπέκιος πήρε την κεφαλιά, με τον Χουλιάρα να αποκρούει. Μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ ο Μπέκιος με νέα κεφαλιά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του ΑΟΦ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και τετ-α-τετ με τον Κούση, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ.

Στην επανάληψη, η Ολυμπιάδα είχε ακόμα δύο χαμένα τετ-α-τετ με τον Πανή, από τα οποία ένα απέκρουσε ο Χουλιάρας και το άλλο κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν κόντρα στη ροή του παιχνιδιού να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, με τον Παπαλέξη να μην μπορεί να νικήσει τον Λάμπρου που κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Στο 69' ο Λιώλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ κατάφερε να νικήσει τον Χουλιάρα κάνοντας το 0-1. Στη συνέχεια η ομάδα της Φιλιππιάδας πίεσε για την ισοφάριση, όμως με τη συμπλήρωση 90 λεπτών, η Ολυμπιάδα βγήκε στην κόντρα επίθεση και κέρδισε πέναλτι με τον Λεωνίδα Τζελιλάι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, ο οποίος από την άσπρη βούλα δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Τράμπας Θωμάς

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς): Χουλιάρας, Κωστάκος, Αλεξίου, Ρεμπής, Κοτσαρίνης, Παντιώρας (61' Θάνης Σπ.), Γκίζας, Τσοκανάς (90' Λαχανάς), Γιάννος (86' Θάνης Π.), Μπαλάφας, Παπαλέξης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Πάνου): Λάμπρου, Παχούλας, Λιώλης, Μπέκιος, Λεκάνης, Βέτσιος, Ντανατ, Πανής (82' Μπλλοκού), Ντασκαγιάννης (46' Μουσαβερές), Τζελιλάι (90' Παππάς), Κούσης (90' Ρώϊμπας)