Νέα ήττα στην Κρήτη για τον Καραϊσκάκη

Νέα ήττα για τον Καραϊσκάκη στην... αφιλόξενη Κρήτη, καθώς στην 6η του επίσκεψη από πέρυσι γνώρισε την 6η του ήττα.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι γηπεδούχοι απέκτησαν μία ελαφρά και ανούσια υπεροχή στο παιχνίδι, προσπαθώντας με σέντρες και από κερδισμένα κόρνερ να απειλήσουν την εστία του Στεφανάκου, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς Ρίσκι, Μουμίν και Κουσκουνάς ήταν άστοχοι στις τελικές τους προσπάθειες. Αντίθετα, η αρτινή ομάδα, χωρίς τον Παπαματθαιάκη στον πάγκο της, ήταν αυτή που είχε την καλύτερη στιγμή στην εκπνοή του α’ μέρους έπειτα από αντεπίθεση, καθώς σουτ που επιχείρησε ο Κάκκο μέσα από την μεγάλη περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια έσκασε έξω από την τελική γραμμή. Να σημειώσουμε ότι στο 40ο λεπτό ο Καπίας αντικαταστάθηκε από τον Ψιάνο έπειτα από χτύπημα στο κεφάλι, ενώ στη συνέχεια μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

Στην επανάληψη η ομάδα των Χανίων απείλησε από την αρχή, με τον Κουσκουνά να μην μπορεί να νικήσει τον Στεφανάκο στο 49’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Αρναρέλλης σούταρε άουτ. Ο ίδιος παίκτης στο 55’ είχε την καλύτερη στιγμή μέχρι εκείνο το σημείο για τους γηπεδούχους, όταν μπήκε παράλληλα στην περιοχή και από τα όρια της σούταρε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Στεφανάκου. Τελικά, στο 66ο λεπτό ο ΑΟΧ Κισσαμικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κουσκουνάς σε αντεπίθεση πέρασε τη μπάλα στον Αποστολόπουλο, αυτός γύρισε παράλληλα και πάλι στον Κουσκουνά που με πλασέ με το αριστερό έκανε το 1-0. Στο επόμενο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έχασε σπουδαία ευκαιρία για να φέρει άμεσα το ματς στα ίσια, όμως ο Λαζαρίδης με σπουδαία επέμβαση απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Τζιώρα, ενώ στο 75' σταμάτησε και την κοντινή προβολή του ίδιου παίκτη. Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο Καραϊσκάκης και με την αλλαγή σε πιο επιθετικό σχήμα προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικός, χωρίς όμως θετική κατάληξη, με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα, όμως το σουτ του Ρίσκι πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)  Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών) - Νικολάου (Αθηνών)  4ος: Κατοίκος (Αθηνών)

Γκολ: Κουσκουνάς (66’)

Κίτρινη: Ψιάνος (81’)

ΑΟ Χανιά Κισσαμικός (Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι, Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος (64’ Αποστολόπουλος), Βρεττός (46’ Σάλιακας), Γκίνη, Μουμίν, Αρναρέλλης, Κουσκουνάς (88’ Σελινιωτάκης), Ρίσκι

Καραϊσκάκης: Στεφανάκος, Παπανίκου, Καπίας (40’ λ.τρ. Ψιάνος), Παντίδος, Ροντρίγκεθ (80’ Γυφτοκώστας), Παναγιώτου, Μασούρας, Χούσος, Βουκμίροβιτς, Κάκκο (88’ Ματθαίου), Τζιώρας