Εύκολο πέρασμα από το Κομπότι και πρόκριση για τη Δόξα

Δεν είχε πρόβλημα να ξεπεράσει το εμπόδιο της νεανικής ομάδας του Σκουφά Κομποτίου, η Δόξα, και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου, πήρε η Δόξα, που ήταν πολύ ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με σκορ 1-4. Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν από την αρχή πιο επιθετική και στο 6ο λεπτό, το σουτ του Σιλιόγκα, έδιωξε δύσκολα ο Μπακόλας. Στο 10ο λεπτό, ο Τσαρακλημάνης πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, για να μπλοκάρει ο Μπακόλας, για να φτάσουμε στο 15ο λεπτό, όταν ο Τσαρακλημάνης έφυγε στο χώρο και ανατράπηκε από τον Μπακόλα, κερδίζοντας πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Σιλιόγκας, γράφοντας το 0-1. Η Δόξα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, και αφού απείλησε με κοντινή προβολή του Τσαρακλημάνη, που έδιωξε στη γωνία του ο Μπακόλας, έφτασε στο 0-2, ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από κόρνερ του Τυρολόγου, ο Τσαρακλημάνης και πάλι, στην πλάτη των αμυντικών, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Κάλλιας έκανε ωραία σέντρα, βρίσκοντας τον Τσαρακλημάνη, εκείνος σημάδεψε το δοκάρι, όμως στην επαναφορά, ο Μπιθυκούκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-3. Η Δόξα δε σταμάτησε να κυνηγά το γκολ, και στο 40ο λεπτό, έφτασε στο 0-4, όταν ο Τσιάτσος με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Τσαρακλημάνη, η άμυνα δεν πήγε πάνω του και εκείνος απέναντι από τον Μπακόλα, σκόραρε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

Το δεύτερο μέρος, ήταν αναμενόμενα τυπική διαδικασία, για τις δύο ομάδες, με τη Δόξα να ρίχνει ρυθμούς και τις ευκαιρίες να είναι περιορισμένες. Η Δόξα είχε μια μικροευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Μπακόλα να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα το σουτ του Σιλιόγκα, και το Σκουφά να προσπαθεί να αντιδράσει και να στέκεται πολύ καλύτερα από ότι στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν, μάλιστα, να μειώσουν στο 73ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ που κέρδισε ο Παπανδρέου, ο Μαλτέζος με ωραία απευθείας εκτέλεση, νίκησε τον Τζουμανίκα, γράφοντας το 1-4. Η Δόξα αντέδρασε και έψαξε ξανά ένα γκολ, και στο 78ο λεπτό, είχε την ευκαιρία να το πετύχει, όταν ο Τσαρακλημάνης έφυγε απέναντι από τον Μπακόλα και ανατράπηκε από τον Παπαγεωργίου κερδίζοντας νέο πέναλτι, σε μια φάση στην οποία ο νεαρός αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση, όμως δεν κατάφερε να κάνει χατ-τρικ, αφού έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Ο υπολειπόμενος χρόνος δεν προσέφερε κάτι ιδιαίτερο, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν κάποια αξιόλογη φάση, και το 1-4 να παραμένει ως τελικό σκορ. Έτσι η Δόξα, μπήκε με το δεξί στη σεζόν, ενώ ο Σκουφάς γνώρισε την ήττα, δείχνοντας πως έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να βελτιώσει τη σημερινή του εικόνα.

Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ, αλλά και βίντεο από το παιχνίδι.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Τσιώρη Ιωάννα

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Μπακόλας, Παπαγεωργίου, Δάσκαλος (46' Χαβέλας), Καρδάσι, Κωστής, Πανής (46' Τρίφι), Δήμος Κ. (46' Καλπακούλας), Παπανδρέου Ηλ., Τσούμαλης (62' Παπανδρέου Χ.), Μαλτέζος, Καραδήμος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης (62' Tζουμανίκας), Τσιάτσος, Νούτσος Αχ. (75' Τσάνι), Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης (85' Νούτσος Μ.), Τσαρακλημάνης (85' Κοσσυβάκης), Μπιθυκούκης (85' Γκοτζα), Σιλιόγκας