Νέα φιλική ήττα για την Αναγέννηση από τον Τηλυκράτη (pics)

Αρνητικό ήταν το φιλικό τεστ της Αναγέννησης με τον Τηλυκράτη, με την αρτινή ομάδα να γνωρίζει την ήττα με 0-3 από του Λευκαδίτες.

Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Τηλυκράτη η Αναγέννηση, σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3. Η αρτινή ομάδα πάλεψε το ματς, όμως δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να βρει αντίδοτο στην ταχύτητα των αντίπαλων επιθετικών, και ειδικά του δραστήριου Αλμπέρτο Σιμόνι, που σκόραρε δις και μοίρασε μία ασίστ. Στο 2ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους φάση, με τον υπό δοκιμήν Καραγεώργη να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μπαγκαλιάνη μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικλητσιώτη, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Γκέτσι που έκανε εντυπωσιακή κούρσα από τα αριστερά αποφεύγοντας δύο-τρεις παίχτες και πάτησε περιοχή, κόπηκε τελευταία στιγμή. Στο 7ο λεπτό, νέα μεγάλη φάση για τον Τηλυκράτη, με το Σιμόνι να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας, όμως να νικιέται στο τετ α τετ από τον Καραγεώργη που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Ο Τηλυκράτης ήταν πολύ πιο επιθετικός και στο 20ο λεπτό από σέντρα του Νικλητσιώτη, ο Σιμόνι στόπαρε, όμως σούταρε στο δοκάρι και άουτ, για να έρθει το 0-1, στο 25ο λεπτό, όταν ο ίδιος παίκτης μετά από λάθος έφυγε στην κόντρα, και αφού πέρασε και τον γκολκίπερ σκόραρε. Στο 40ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από κάθετη πάσα του Αζούδη, ο Σιμόνι φάτσα με τον τερματοφύλακα έσπασε δίπλα του στον Γκέτσι, και εκείνος σε κενή εστία, έγραψε το 0-2, σε μια φάση που ίσως και να ξεκίνησε από οφσάιντ, οριακά. Η Αναγέννηση από τη μεριά της, το πάλεψε, όμως πέραν ενός αδύναμου πλασέ του Μαλτέζου, και κάποιων ανεκμετάλλευτων στημένων, δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Στην επανάληψη, ο Τηλυκράτης πλησίασε σε τρίτο γκολ, στο 56', όμως ο Σιμόνι, που δέχτηκε ωραία μπαλιά του Τσιότρα στην πλάτη της άμυνας, σούταρε ψηλά από θέση τετ-α-τετ. Λίγο πριν την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η “Α” είχε δύο σουτ των Ντε Μόρα και Αναστασιάδη που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, για να έρθει το 0-3 στο 62ο λεπτό, όταν μετά από κάθετη πάσα του Αλωπούδη, ο εξαιρετικός σήμερα, Σιμόνι, έσκαψε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, για να πάρει ο ίδιος την επαναφορά, και σε κενή εστία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Στο 70ο λεπτό, έπειτα από ωραία κυκλοφορία των φιλοξενούμενων ο Καταγής σέντραρε χαμηλά, ο Μπακόλας, βρήκε την μπάλα στην προβολή του Σιμόνι, και παραχώρησε κόρνερ. Στο 79ο λεπτό, ο Αλωπούδης βρέθηκε σε καλή θέση την περιοχή μέσα στην περιοχή, όμως σούταρε άουτ. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα και στο σκορ του παιχνιδιού, με το 0-3 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της φιλικής αναμέτρησης.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Αλευρή Kωνσταντίνα - Βαρέλης Βασίλης

Αναγέννηση Άρτας (Ρούσσας) : Καραγεώργης, Μπόκος, Κωστάκης, Παπαρούνης, Κραμπής, Γούλας, Μανιώτης, Αναστασιάδης, Μπότσαρης, Ντε Μόρα, Μαλτέζος
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι : Μπακόλας, Γρηγορίου, Τσελά, Μυσιούδης, Κατσιγιάννης, Αρτέμης, Παππάς, Παπακίτσος, Μπαντής, Παπαδόπουλος

Τηλυκράτης Λευκάδας (Παντζιαράς) : Μπλατσιώτης, Βρεττός, Μπαγκαλιάνης, Μπιμπισίδης, Καταγής, Τόσκα, Βάννας, Νικλητσιώτης, Αζούδης, Γκέτσι, Σιμόνι
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι : Κωφίδης, Πανταζής, Ντόσης, Παναγιωτόπουλος, Χαλκιόπουλος, Μανακίτσας, Τσιότρας, Αλωπούδης, Τσελάι, Περιστέρης, Ιωακειμίδης