Με... το δεξί η Αναγέννηση στο νέο έτος

Επεισοδιακή νίκη με 2-3 σετ κατάφερε η Αναγέννηση επί της Κατερίνης, ισοφαρίζοντας την εντός έδρας ήττα με ίδιο σκορ.

Σπουδαία νίκη έκανε η Αναγέννηση, χθες 13/1, στην Κατερίνη, επί του τοπικού Αρχέλαου, με 2-3 σετ, σε ένα ματς με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση 1 ώρας, καθώς τέθηκε θέμα ελλιπούς φωτισμού του γηπέδου από τους φιλοξενούμενους. Μετά από συναίνεση και των 2 σωματείων, ο αγώνας διεξήχθη κανονικά.

Στο 1ο σετ, η Αναγέννηση μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι, με φτωχή υποδοχή και χαμένα σέρβις. Ο τοπικός Αρχέλαος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει διαφορά, και φυσιολογικά το σετ με 25-18.

Αντίθετη εικόνα στο 2ο σετ, με την Αναγέννηση να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της, κάνοντας ένα σερί 9-1, με το σέρβις του αρχηγού της Μπασούκα. Διαφορά η οποία κρατήθηκε μέχρι το τέλος, όπου επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι με 20-25.

Στο 3ο σετ, ο αγώνας ήταν στον πόντο μέχρι τα μισά του σετ, όμως μια σειρά από κακές υποδοχές των φιλοξενούμενων και αμφίρροπα σφυρίγματα του 1ου διαιτητή, οδήγησαν σε εκνευρισμό, με το σετ να καταλήγει στον Αρχέλαο με 25-18.

Στο 4ο σετ, η Αναγέννηση πεισμωμένη μπήκε δυνατά στο γήπεδο, με πιεστικό σέρβις και αποτελεσματικό μπλοκ, κατάφερε να επικρατήσει με 23-25.

Το tie break, ήταν αμφίρροπο μέχρι το τέλος, αλλά η Αναγέννηση ψύχραιμη στα κρίσiμα σημεία κατάφερε να επιβληθεί με 13-15.

Με αυτή τη νίκη η Αναγέννηση παραμένει στην 4η θέση του ομίλου και σε τροχιά play-off για την άνοδο στην Α1 Εθνική κατηγορία.

Τα σετ (2-3): 25-18, 20-25, 25-18, 23-25, 13-15

Αρχέλαος Κατερίνης (Οικονομίδης): Γεωργιάδης, Παπανικολάου, Γκούνας, Μπατσάρας, Ρούσσος, Γερομίχαλος, Γιάγκου, Παπατσιμούλης, Τσίρκος, Καραγιάννης, Τασχουνίδης, Μπερμπέρογλου (λ), Μαρινόπουλος(λ)

Αναγέννηση Άρτας (Λεμονίδης): Μπασούκας, Λαγός, Χαττάρι, Καραβασίλης, Τσουμάνης, Χονδρός, Νταλίπης (λ), Λαϊνάς, Βρυώνης

Αποτελέσματα 11ης αγωνιστικής Α2 Ανδρών Β΄ Όμιλος (2ος Υποόμιλος)

ΧΑΝΘ - Φθία Λαμίας   3-0 (25-10, 25-19, 25-15)
Αρχέλαος Κατερίνης - Αναγέννηση Άρτας   2-3 (25-18, 20-25, 25-18, 23-25, 13-15)
ΑΣ Μακεδονικός - Πήγασος Πολίχνης   1-3 (25-23, 16-25, 17-25, 21-25)

Ακολουθούν φωτογραφίες που μας έστειλαν μέλη της αποστολής της Αναγέννησης σχετικά με την κατάσταση του γηπέδου: