Νέα ευρεία νίκη για το Κλειδί στη Φιλιππιάδα

Ο ΑΟ Κλεδίου σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' ΕΠΣ Άρτας νίκησε με 6-1 στο Δημοτικό Στάδιο Φιλιππιάδας τον τοπικό ΑΟΦ και παρέμεινε η μοναδική ομάδα με το απόλυτο στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με γκολ στην αναμέτρηση, καθώς στο 4ο λεπτό ο Μίγδος από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Στέφου, όμως στο ριμπάουντ ο Πάνος Δήμος με σουτ έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως ο Νίκος Μανιβάβας τους το αρνήθηκε. Μάλιστα στο 31ο λεπτό, από γύρισμα του Πάνου Α. Δήμου, ο Στέφου άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να γίνει με αυτό τον άτυχο τρόπο το 0-2. Στο 40ο λεπτό και έπειτα από ένα-δύο των Βασιλάκη και Κατσαρού, ο Ρούσσας έγινε αποδέκτης της μπάλας και με σουτ πέτυχε το 0-3. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πάνος Δήμος με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή σημείωσε το 0-4, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 68ο λεπτό ο Μίγδος με ωραία ατομική προσπάθεια από τα αριστερά πάτησε περιοχή και πλάσαρε, ο Στέφου απέκρουσε, όμως ο Πάνος Δήμος από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-5, πετυχαίνοντας ένα από τα πιο εύκολα χατ-τρικ της καριέρας του. Μάλιστα λίγο αργότερα ο σέντερ φορ του ΑΟΚ με σουτ σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να πετύχει ακόμη ένα τέρμα στο παιχνίδι. Στο 75ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής, όταν ο Παπαλέξης με εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Νίκο Μανιφάβα που έκανε κακή εκτίμηση της φάσης. Το τελικό 1-6 διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό, όταν ο Μίγδος με ωραίο τακουνάκι έδωσε στον Πάνο Δήμο και αυτός απέναντι στον Στέφου έσπασε στον Πάνο Α. Δήμο, ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τέλος, κακή στιγμή αποτέλεσε για την ομάδα του Κλειδίου, η αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Αχιλλέα Μίγδου στο 87ο λεπτό του αγώνα για χτύπημα σε αντίπαλο.

Διαιτητής: Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί: Θεοδωρακόπουλος Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς): Στέφου, Λιάσκας, Θάνης (46' Αλεξίου), Ρεμπής, Ζαχάρης Δ. (46' Λάμπρου), Τσοκανάς, Παπουτσής, Ζαχάρης Ι. Ευαγγέλου Χ., Γκίκας, Παπαλέξης

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Α.): Μανιφάβας Ν., Νούτσος, Σταμούλης (71' Χάρος), Μανιφάβας Σ., Μανιφάβας Ε. (46' Κοίλιας), Δήμος Π-Α., Κατσαρός Σ. (89' Κατσαρός Α.), Βασιλάκης, Μίγδος, Ρούσσας, Δήμος Π. (81' Καλονίκης)