Νέα εντός έδρα ήττα για τη Φιλιππιάδα!

Νέα εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Εθνικός Φιλιππιάδας, αυτή τη φορά από τον Ερμή Αμυνταίου με 1-2.

Δεν έχει προηγούμενο αυτό που συμβαίνει με τον Εθνικό Φιλιππιάδας, που γνώρισε ακόμα μία ήττα εντός έδρας, την 5η φέτος, και παρέμεινε για έναν ολόκληρο γύρο χωρίς τρίποντο στην έδρα του. Ευτυχώς, η γειτονική ομάδα στον πρώτο γύρο έτρεξε μια αξιόλογη πορεία εκτός έδρας, με τρία "διπλά", αλλιώς θα βρισκόταν σε ακόμα πιο δυσμενή θέση, ενόψει του δευτέρου γύρου του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Η αρχή του παιχνιδιού, δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα, καθώς μόλις στο 8', ο Κλαζόγλου υπέπεσε σε πέναλτι βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι, και ο Παπαρούνης ευστόχησε από τα 11 βήματα, για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και απείλησαν με το Χαϊτίδη που σούταρε άουτ, ενώ και ο Εθνικός είχε μια φάση με τον Καραγκούνη να σουτάρει στον Περπερίδη. Ο Ερμής έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και στο 31ο λεπτό, έφερε το ματς στα ίσα με τον Τσορλίδη, ενώ πριν φύγει το ημίχρονο είχε ακόμα μία φάση με κεφαλιά του Παναγιωτίδη που σταμάτησε στο  Μολώνη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός έμεινε νωρίς  με παίχτη λιγότερο, με τον Παπαρούνη να παίρνει στο 58ο λεπτό την άγουσα για τα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη κάρτα, για μαρκάρισμα σαν τελευταίος παίκτης, και οι φιλοξενούμενοι δεν καθυστέρησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, φτάνοντας στην ανατροπή τρία λεπτά μετά, με τον Κλαζόγλου να εξιλεώνεται για το πέναλι στο οποίο υπέπεσε, γράφοντας το 1-2 με πλασέ μετά από παράλληλη μπαλιά. Στο 65' ο Σερσένης είχε μεγάλη ευκαιρία για το 1-3, όμως ο Μολώνης το νίκησε από κοντά, ενώ ο νεαρός γκολκίπερ νίκησε και τον Μπίκο στο 70ο λεπτό. Στο 80ο λεπτό ο Εθνικός είχε φάσεις με τους Βασίλα και Ντανάι, που σούταραν άουτ, για να κλείσει το ματς με τετ α τετ για τον Ερμή, στο οποίο όμως και πάλι ο Μολώνης νίκησε το Χαραλαμπίδη, μην μπορώντας ωστόσο να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του, με 1-2. Για τον αγωνιστικό χώρο, δεν αξίζει να γραφτούν πολλά, η εικόνα παραπάνω είναι χίλιες λέξεις.

Διαιτητής : Γκιάφης Δημήτρης  Βοηθοί : Κακατσίδης Γρηγόρης - Τσέτσος Σπύρος

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας) : Μολώνης, Ντανάι, Χρήστου (59' Αντωνιάδης), Παπαρούνης, Ντούσκας (80' Λέντζος), Γατσέλος, Δημουλάς, Μάγγος, Καραγκούνης (68' Βασίλας), Μανιώτης, Τσάπι (66' Σιώτης)

Ερμής Αμυνταίου (Σιαπανίδης) : Περπερίδης, Γιορετζίδης, Σερσένης, Παναγιώτιδης, Κλαζόγλου, Μπίκος (77' Χαραλαμπίδης), Τριανταφύλλου, Πασχαλίδης (73' Δόνες), Χαϊτίδης, Τσορλίδης (87' Τσέλα), Μαυροματίδης (90' Τσολάκης)