Δύσκολα την Προοδευτική η Φλωριάδα

Με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο, η Φλωριάδα πέρασε και από την έδρα της Προοδευτικής με 0-2.

Έστω και δύσκολα η Φλωριάδα κατάφερε να περάσει από τη Γραμμενίτσα, με 0-2, και να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα της Μέλισσας, αυξάνοντας κι άλλο τη διαφορά της από τους διώκτες της. Οι νικητές παρ' ότι είχαν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ μέχρι το 76ο λεπτό, σε ένα ματς που πραγματοποιήθηκε υπό συνεχή βροχόπτωση, με τον αγωνιστικό χώρο ωστόσο να παραμένει άψογος, σε ένα γήπεδο κόσμημα για το νομό μας. Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 10', όταν από μπάσιμο του Σπύρου και γύρισμα, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό και πήρε πορεία προς τα δίχτυα με το Νάκο να διώχνει. Στο 20', ο Σπύρου βρήκε ωραία στην περιοχή το Μήτσιο που έκανε το πλασέ, με το Νάκο και πάλι να διώχνει δύσκολα. Οι γηπεδούχοι που κέρδισαν κάποια φάουλ εκτός περιοχής, λίγο έλειψε στο 25' να εκμεταλλευτούν ένα από αυτά, όμως ο Μπακόλας έπεσε στη γωνιά του, πραγματοποιώντας εξαιρετική επέμβαση, και διώχνοντας σε κόρνερ την κεφαλιά του Νάτσιου. Στην τελευταία υποψία φάσης για το πρώτο μισό, ο Μαργαρίτης έκανε σέντρα σουτ στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Νάκος και πάλι μπλόκαρε σταθερά.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έγιναν ακόμα πιο πιεστικοί, και στο 47' από κάθετη πάσα του Νικοπολίδη, ο Σπύρου έκανε δύσκολο παράλληλο γύρισμα με την μπάλα να κοντράρει και να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Από το κόρνερ προήλθε μια περίεργη φάση με το Νικοπολίδη να εκτελεί, να γίνεται εκ νέου κάτοχος της μπάλας και να κάνει ένα παράλληλο γύρισμα που έμοιαζε ακίνδυνο, όμως σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Νάκου. Ο Νικοπολίδης που έψαξε το γκολ εκτός περιοχής για πολλοστή φορά φέτος, είχε δύο καλά σουτ στο 55' και στο 70', για να φτάσουμε στο 76ο λεπτό, όταν με την τρίτη προσπάθεια, κατάφερε να βρει δίχτυα, με πολύ ωραίο σουτ, γιορτάζοντας με γκολ την ονομαστική του εορτή. Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μήτσιος κυνήγησε τη φάση και ανατράπηκε κερδίζοντας το πέναλτι, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, για το 0-2. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ακόμα δύο φάσεις για γκολ, μία σε πλασέ στην κίνηση του Γκαναβία που έφυγε άουτ, και μία σε κεφαλιά του Μανιφάβα στις καθυστερήσεις που έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Νάτσιου.

Διαιτητής : Δραγατάκης Γιώργος  Βοηθοί : Γεωργούλας Βαλάντης - Μεσίτι Γιάννης

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Νάκος, Σκορίλας, Κακιώνης, Βαλίλης, Ντάκουλας, Θάνος (46' Σιαφάκας), Ρίζος (87' Νάτσιος Γ.), Νάτσιος Σ., Τσαρακλημάνης, Τσιγαρίδας (86' Μπιθηκούκης), Κουτσούμπας

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου (76' Γκαναβίας), Αντωνίου, Βασιλάκης, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (80' Κολιούλης), Νικοπολίδης, Μήτσιος (86' Μανιφάβας), Μαργαρίτης, Σπύρου (62' Καλαμπούκης)