Νέα απώλεια βαθμών για το Σκουφά από τον εξαιρετικό Δία

Πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη για το Σκουφά, που αναδείχτηκε ισόπαλος με 2-2 με το Δία.

Τη νίκη αγνοεί στα τελευταία 5 παιχνίδια ο Σκουφάς Κομποτίου, που αναδείχτηκε σήμερα ισόπαλος με 2-2 με το Δία Κωστακιών. Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν πολλές ευκαιρίες να σκοράρουν, ενώ ο Σκουφάς πήρε το βαθμό χάρη σε πέναλτι του Βερλέκη στο τελευταίο τέταρτο. Μέχρι να δεχτεί το γκολ ο Δίας, δημιούργησε πολλές φάσεις για γκολ, με τον Κόξια να βγαίνει τρεις φορές σε θέση τετ α τετ, αλλά να νικιέται τις δύο από τον Κανταρέλη, και την τρίτη να πλασάρει άουτ. Σε θέση τετ α τετ βρέθηκε και ο Ν. Σίμος στο 33ο λεπτό, από θέση πλάγια, όμως το πλασέ του επίσης ήταν άστοχο. Νέα μεγάλη φάση για το Δία στο 36', με το Μίκροβα να σουτάρει, και τον Κανταρέλη να διώχνει σε κόρνερ με τη βοήθεια του δοκαριού. Ο Σκουφάς αποδείχτηκε πιο αποτελεσματικός και στο 40ο λεπτό, μετά από αναστάτωση στην περιοχή του Δία, η μπάλα στρώθηκε στον Παπαδόπουλο, που με σουτ την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δίας αποδείχτηκε πιο αποτελεσματικός και με πρωταγωνιστή το νεαρό Παραλίκα έφτασε στην ολική ανατροπή. Στο 55ο λεπτό γέμισμα του Γκουσάιλα, ο Στέργιος πήρε την πρώτη κεφαλιά, και ο Παραλίκας πλάσαρε για το 1-1. Ο Δίας συνέχισε να ψάχνει το γκολ κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο, και στο 70ο λεπτό, ο Κόξιας έσπασε παράλληλα, και ο Παραλίκας στο δεύτερο δοκάρι, βρήκε δίχτυα, γράφοντας το 1-2 με το δεύτερο τέρμα του. Ο Σκουφάς βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, σε μια άτυχη στιγμή για το Δία, με τον Κακάβα να υποπίπτει σε χέρι στην περιοχή μετά από διώξιμο συμπαίκτη, και το Βερλέκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Ο Δίας βρήκε μια ακόμη φάση για να φύγει με το τρίποντο από το Κομπότι, όμως ο Παραλίκας νικήθηκε από θέση τετ α τετ από τον Κανταρέλη, χάνοντας την ευκαιρία να γίνει ο απόλυτος πρωταγωνιστής του ματς με χατ-τρικ.

Διαιτητής : Διονύσης Δημήτρης  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Κανταρέλης, Παπαγιάννης, Νάσο, Κασελούρης Π., Βερλέκης, Ευαγγέλου, Κλάιντι (68' Μασκλαβάνος), Παπαδόπουλος, Καραδήμας (46' Κασελούρης Κ.), Δήμου, Κούσης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Κακάβας, Παραλίκας, Κανελλόπουλος, Καρακώστας (84' Μπεκιάρης), Στέργιος, Μίκροβας (50' Δοσούλας - 81' Σεντόρης), Σίμος Ν., Γιάννενας, Καϋμενάκης, Κοξιάς