Επεισοδιακό "διπλό" της Μέλισσας επί του Δία

Σε ένα ματς με ένταση και αποβολές, η Μέλισσα επικράτησε εκτός έδρας του Δία με 0-2.

Ένα ιδιαίτερα δυνατό ματς, διεξήχθη το μεσημέρι στους Κωστακιούς, με το Δία να φιλοξενεί τη Μέλισσα, και τελικά να γνωρίζει την ήττα με 0-2, παρά το γεγονός πως είχε τρία δοκάρια. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο ματς στο 8ο λεπτό, με το Σπύρου να επιχειρεί δύσκολο ανάποδο ψαλίδι στην περιοχή, με την μπάλα να σταματά σε σώμα αμυντικού. Στο 16ο λεπτό, ωραία ενέργεια και σέντρα του εξαιρετικού Κακοχρήστου, ο Σπύρου πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Γκουσάιλα. Ο Δίας απάντησε στις ευκαιρίες στο 22ο λεπτό, με το Χίσο να δοκιμάζει ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, όμως την μπάλα να φεύγει άουτ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 37ο λεπτό, όταν ο Σαγάνης εκτέλεσε από πλάγια φάουλ προς το τέρμα, ο Γκουσάιλα δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης, και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Ο Δίας προσπάθησε να βγει στην κόντρα σε αρκετές περιπτώσεις στο πρώτο μέρος, με τον Γκουμπερνάτ να προλαβαίνει σε μία από αυτές τελευταία στιγμή το Μούστο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δίας προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση και σε μια περίεργη φάση στο 53' είχε δοκάρι, όταν ο Μούστο έκανε σέντρα που πήρε τροχιά προς το τέρμα, ο Γκουμπερνάτ δεν υπολόγισε την πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στο κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Στο 64ο λεπτό, νέα φάση για το Δία, με το Μούστο και πάλι αυτή τη φορά να σουτάρει προς το τέρμα έπειτα από διώξιμο αμυντικών, τον Γκουμπερνάτ να διώχνει με τα πόδια και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Μίκροβας με αριστερό σουτ με τη μία έστειλε την μπάλα άουτ. Η Μέλισσα έβγαινε με αξιώσεις στην κόντρα και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 77', όταν ο Πάνος έκανε εξαιρετική σέντρα με το αριστερό στην περιοχή και ο Σπύρου με ωραία καρφωτή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκουσάιλα για το 0-2. Στο 80ο λεπτό δημιουργήθηκε αναταραχή στον αγωνιστικό χώρο, με τη Μέλισσα να μένει αρχικά με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπόκου, ενώ στη συνέχεια ο Χίσο εκτέλεσε το φάουλ, δεχόμενος με τη σειρά του δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς ο διαιτητής Αθανασίου είχε διατάξει ότι θα σφυρίξει. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα με αποτέλεσμα την αποβολή και του Τσιώλη, ενώ υπήρξε και μικρή διακοπή στον αγώνα για λίγα λεπτά. Το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά, με το Δία να παλεύει να μπει στο ματς με στημένες μπάλες και τη Μέλισσα να το τελειώσει στην κόντρα χωρίς αποτέλεσμα. Στην τελευταία αξιόλογη φάση του ματς, ο Μπούκας δοκίμασε μακρινό σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και έφυγε κόρνερ, με το 0-2 να παραμένει.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Δημητρόπουλος Γιάννης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Μπεκιάρης (53' Ζαφείρης), Μπούκας, Τσιώλης, Σίμος, Παπαστάθης, Μούστο, Παπαλάμπρος (53' Τσιτώνης), Μίκροβας, Χίσο, Μπολιεράκης (66' Βασιλάκης)

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Γκουμπερνάτ, Χουλιάρας Αν. (73' Μαλτέζος), Κακοχρήστος, Κοσταντίνι, Σταμούλης, Μπόκος, Τσιάτσος (65' Μπέκας), Σαγάνης, Πάνος, Σπύρου, Κότσιαλος (76' Κωτσίλας)